| mihaelaestee a întrebat:

Ce este revolutia glorioasa?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

A fost o revolutie engleza din perioada 164-1688.
A inceput cu decizia regelui Carol I de a convoca parlamentul si a mari taxele si impozitele.
Parlamentul s-a opus si a inceput revolutia. Erau 2 tabere, una a regelui si una a parlamentului condus de Oliver Cromwell.
Mai pe scurt Oliver Cromwell a invins, monarhia a fost inlocuita cu republica si a inceput epoca Stuartilor, care mai apoi a fost inlocuita cu un rege din afara *wilhem *
Cam asta e.

| Apache a răspuns (pentru Apache):

Iar regele Carol I a fost executat....asta am omis

5 răspunsuri:
| Michaelis a răspuns:

Revoluția engleză, eveniment major al epocii moderne dar și al istoriei Angliei, desfășurată în perioada 1640-1688. Debutul său a fost marcat de convocarea parlamentului de către regele Carol I Stuart, în 1640, fiind urmat de un război civil sângeros între susținătorii regelui (cavalerii) și tabăra parlamentară (capetele rotunde). În cele din urmă, tabăra parlamentară va ieși victorioasă, monarhia va fi înlăturată (1649) și se va instaura "republica", apoi protectoratul, avându-l în frunte pe Oliver Cromwell. La puțin timp după moartea sa, se va produce restaurația Stuarților (1660-1688). Tentativele regilor Stuarți de a reinstaura absolutismul monarhic, precum și frica de catolicism a unora dintre supuși, va determina burghezia, aliată cu noua nobilime, să înlăture definitiv de la tronul Angliei dinastia Stuart, și să-l aducă pe Wilhelm de Orania, ca regent al Angliei, în noiembrie 1688. Instalarea pe tron a acestuia, fără nici un fel de incident, a intrat în istorie sub numele de,, Revoluția glorioasă". Revoluția engleză a fost prima din marile revoluții ale epocii moderne, urmată cronologic de Revoluția americană respectiv Revoluția franceză. Revoluția engleză a impus în lume modelul monarhiei constituționale (nota bene: Anglia nu are o constituție, în înțelesul modern al cuvântului, ci un pachet de legi care practic fac cât o constituție, de aceea o numim monarhie parlamentară), bazată pe principiul separării puterilor în stat.
Fundita? happy

| mihaelaestee explică (pentru Michaelis):

Eu am vrut doar definitia nu sa dai copy -paste

| Veverita219 a răspuns:

Revolutia "Glorioasa" se numeste asa pentru ca s-a finalizat cu sucess fara acte de violenta. Aceasta revoutie a avut loc in perioada regelui James II, rege care a fost detronat de carte fiica sa Mary si sotul sau William III. James a incercat sa isi recastige tronul infruntandu-l pe William, dar a esuat. Acesta fuge in Franta si ramane acolo pana la moarte.Cu timpul puterea Parlamentului a crescut si actiunile monarhului au fost limitate considerabil.Mary si William sunt nevoiti sa semneze Declaratia Drepturilor -the Bill of Rights

| Veverita219 a răspuns:

Prin care atributiile monarhului erau considerabil restranse in favoarea Parlamentului (1689).Dupa moartea lui William sora lui Mary preia conducerea devenind regina Angliei, Scotiei si Irlandei(1702-1714). Aceasta semneaza Act of Union si uneste Scotia si Anglia formand astfel Regatul Unit al Marii Btitanii. Cam atat am inteles happy