| AvalohAlyn a întrebat:

Care e biserica GLORIOASA de care se vorbeste in Biblie?

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

O crezi pe aceea ce ne-a lasat-o Hristos, dupa cuvintele lui. Nu ma intelegeti gresit, n-am nimic cu catolicii, dar:
A spus Hristos sa-l consideram pe papa un semi-"hristos" infailibil? Nu.
A spus Dumnezeu ca exista purgatoriu? Nu.
A spus Hristos sa ne impartasim cu azime si fara sangele Lui? Nu. Evreii mancau azime in seara de dinainte de sambata Pastilor, adica vineri. Si Cina cea de Taina a fost joi, deci s-a mancat paine.
Catolicii o indumnezeiesc prea tare pe Maica Domnului, zicand chiar ca nici pacatul stramosesc nu l-a avut, desi absolut fara pacat a fost doar Hristos.E adevarat ca ea e cea mai sfanta dintre sfinti, dar pacatul stramosesc doar Hristos nu l-a avut.
Si mai sunt diferente.
Nu mai exista intelegere, asa ca trebuia sa ne despartim.
Un lucru ce nu mi-a placut mie au fost conflictele dintre ortodocsi si catolici. Poate stiai, dar catolicii de multe ori au incercat sa ocupe fortat teritorii ortodoxe, si au incercat sa-i converteasca fortat pe oameni. Multi au murit din cauza ordinelor papei. Nu zic ca ortodocsii au fost toti sfinti pe cupola bisericii, nici chiar episcopii nu au actionat cum trebuia, dar nici chiar asa.
Ar fi frumos sa se uneasca, dar sa accepte adevarul, iar lucrul asta e o utopie. Mai bine stam in pace, despartiti, fara prozelitisme, dar sa tinem unul la altul. Daca ne-am uni, ar trebui sa facem compromisuri prea mari de ambele parti si atunci ar iesi ceva total gresit.

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cea din cer.

| milan9 a răspuns:

Daca te referi la confesiunile care exista astazi in crestinism (mii sau zeci de mii de culte), intr-adevar exista una singura autorizata in Noul Testament. In sanul ei Hristos a confirmat preotia crestina dupa modelul Vechiului Testament.
Unicitatea Bisericii e un aspect ferm prezentat in tot Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Si Biserica Catolica are cam aceleasi ''calitati'' cu Biserica Ortodoxa..adica amandoua argumenteaza exact cum ai argumentat tu acum ca fiind UNA si CEA ADEVARATA, Apostoleasca, Soborniceasca, Sfanta..Pe care sa cred? Pe BO sau pe BC? Eu zic ca pe amandoua sau mai bine zic ca as vrea nespus de mult sa ne unim noi ortodocsii cu catolici si sa formam BISERICA CRESTINA PRIMARA cum a fost la inceput.
''The original version'' daca imi permiti sa fac o mica glumahappy

| pet555 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ma indoiesc ca in Biserica primara cea adevarata, credinciosii se rugau la apostolul Pavel sau se inchinau Maicii Domnului

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cand te gandesti ca "inchinarea" in cazul sfintilor este de fapt o cinstire (a celor care sunt "chemati" sa se roage lui Dumnezeu pentru binele credinciosilor) atunci desigur ca in "Biserica primara cea adevarata", credinciosii se adresau si apostolului Pavel dar mai ales Maicii Domnului.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

O crezi pe aceea ce ne-a lasat-o Hristos, dupa cuvintele lui. Nu ma intelegeti gresit, n-am nimic cu catolicii, dar:
A spus Hristos sa-l consideram pe papa un semi-"hristos" infailibil? Nu.
A spus Dumnezeu ca exista purgatoriu? Nu.
A spus Hristos sa ne impartasim cu azime si fara sangele Lui? Nu. Evreii mancau azime in seara de dinainte de sambata Pastilor, adica vineri. Si Cina cea de Taina a fost joi, deci s-a mancat paine.
Catolicii o indumnezeiesc prea tare pe Maica Domnului, zicand chiar ca nici pacatul stramosesc nu l-a avut, desi absolut fara pacat a fost doar Hristos.E adevarat ca ea e cea mai sfanta dintre sfinti, dar pacatul stramosesc doar Hristos nu l-a avut.
Si mai sunt diferente.
Nu mai exista intelegere, asa ca trebuia sa ne despartim.
Un lucru ce nu mi-a placut mie au fost conflictele dintre ortodocsi si catolici. Poate stiai, dar catolicii de multe ori au incercat sa ocupe fortat teritorii ortodoxe, si au incercat sa-i converteasca fortat pe oameni. Multi au murit din cauza ordinelor papei. Nu zic ca ortodocsii au fost toti sfinti pe cupola bisericii, nici chiar episcopii nu au actionat cum trebuia, dar nici chiar asa.
Ar fi frumos sa se uneasca, dar sa accepte adevarul, iar lucrul asta e o utopie. Mai bine stam in pace, despartiti, fara prozelitisme, dar sa tinem unul la altul. Daca ne-am uni, ar trebui sa facem compromisuri prea mari de ambele parti si atunci ar iesi ceva total gresit.

| pet555 a răspuns:

Se referea la oameni de ORICE cult, atata timp cat traiesc dupa Voia Domnului si se ghideaza dupa Biblie.