| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva cunoscator in domeniu, care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez in crearea unui blog? Ce program trebuie sa folosesc, care e cel mai bun? Am inteles ca unele sunt cu plata, altele nu. Vreau sa stiu tot ce trebuie stiut pentru un incepator.

Răspuns Câştigător
| grandebgd a răspuns:

Pai prima si prima data ai nevoie sa iti alegi pe ce platforma doresti sa iti faci blogul ca si exemplu wordpress sau blogspot. 2 Incearca sa iti cumperi si un domeniu si sa alegi un nume usor de retinut si dupa ce iti alegi platforma si iti cumperi domeniul urmeaza sa iti pui o tema care sa dea un aspect bun blogului tau.
Pentru teme ai la alegere la wordpress si la blogspot free dar si premium, la cele gratuite nu ai multe optiuni dde administrare a temei si trebuie sa umbli in codul sursa la wordpress dar daca iti ei o tema premium ai mai multe avantaje multa bft si sa iti alegi ceva bun.

| Omis a răspuns (pentru grandebgd):

Din cate am vazut, wordpress ar fi cel mai bun, dar explica-mi putin ce inseamna sa-ti cumperi un domeniu si sa-ti alegi o tema? Iar la nume, te referi la ce nume vreau sa aiba blogul meu, nu? Sunt cam paralela la acest capitol, iar din cauza asta vreau sa stiu in amanunt.

4 răspunsuri:
| grandebgd a răspuns:

Ar fi foarte multe de scris despre aceste aspecte dar pot sa te ajut prin urmatoarele linkuri unde vei gasi informatiile si tutorialele necesare pentru a putea sa iti faci un blog momentan gratuit zic eu.
http://www.pamdesign.ro/......g-gratuit/
aici gasesti firme gratuite de hosting
https://grandebogdan.eu/top-5-cele-mai-bune-firme-de-hosting-din-ro/
pe hostul gratuit iti urci / instalezi automat platforma wordpress
aici gasesti informatiile necesare pentru achizitionarea unui domeniu web
https://grandebogdan.eu/top-siteuri-de-inregistrat-domenii/
daca nu intelegi si vrei sa te ajut mai mult eventual poti sa imi dai un mesaj pe TPU sau sa imi lasi o adresa de Facebook sa discutam mai multe in privat.

| cioroianudiana a răspuns:

Poti sa descarci bandicam pentru filmare si filmora pentru editarea videoclipurilor!