| Masca100 a întrebat:

Buna,

Lucrez la o poezie si as avea nevoie de un mic ajutor pentru titlul sau.
As vrea sa stiu cum se numeste,, cuvantul,, sau,, actiunea,, care defineste trecerea de o tema la alta, de la o idee la alta.Sau orice idee pe care o considerati mai apropriata cu cea de sus.

6 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Daca se trece de la o tema/idee simpla catre o tema/idee mai creativa, mai buna, eu as defini procesul prin EVOLUTIE.
Daca e invers, i-as spune INVOLUTIE.
Daca trecerea de la o tema/idee spre alta este radicala, cuvantul ar fi REVOLUTIE.
Daca trecerea se dovedeste inutila, i-as spune FRECTIE.
In cinematografie e mult mai fain.
Daca te uiti de jos in sus spui ca faci un RACURSI.
Daca te uiti de sus in jos spui ca faci un PLONJEU.
Daca te uiti degeaba spui ca-i VRAJEALA.
Crede-ma, sa numesti actiunile in felul asta, te scuteste de multe belele laughing pare mai evaziv.
Sa recapitulam:
◕ evolutie ◕ involutie ◕ frectie ◕ racursi ◕ plonjeu ◕ vrajeala
Acum ai de unde alege titlul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ecluză.

| axeldavid a răspuns:

Antiteza

| SMarius a răspuns:

"Punct si de la capat"... mi se pare un titlu amuzant.

| andru8700 a răspuns:

Doua teritorii.

| mitzy49 a răspuns:

Tranzitiebig grin