| crooxel a întrebat:

peste cateva saptamani vrea cineva sa organizeze o expozitie cu desenele si picturile mele. a mai organizat o data si mi-a pus tot felul de intrebari tampite sum ar fi "care e diferenta dintre acuarele si tempera, ce e un talou"si chestii din astea.
cu siguranta si la uramtoarea ma va intreba si totusi stie cineva sa'mi spuna ce anume ar trebui sa zic despre fiecare desen/pictura in parte(cum sa'l prezint)si cum sa fac trecerea de la unu la altu si mai trebuie a mentionez ca majoritatea reprezinta sentimente care e'am avut pe moment si nu vreau sa le impartasesc cu toata lumea?
dau funda!happy

2 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Povesteste fiecare pictura/desen ca si cum altcineva l-ar fi desenat. Incearca sa adopti o atitudine putin pasiva si generala. Adica nu trebuie sa zici ceva de genul: "Asta l-am desenat cand m-am certat cu prietena/prietenul". Incearca o abordare "In aceasta imagine am incercat sa redau starea in care te introduce tradarea, suferinta, etc." Pregateste-ti din timp descrierile creatiilor tale. Sunt convins ca te vei descurca din moment ce esti deja la a doua expozitie si iti prezinti propriile opere de arta. Fii relaxat(a) si inchipuie-ti ca tu esti invatatorul intr-o clasa de copii care nu stiu nimic; tu esti seful/sefa acolo; restul vin doar sa te admire.
Felicitari si succes in continuare.winking

| sandrin4sabin a răspuns:

Ei te intreaba intrebarea aia tampita nu pentru ca nu stiu sau poate nici nu ii intereseaza dar oricand poti raspunde:

Mie imi place; Eu prefer sa, Ma atrage, Pai un titlu de obicei ajunge, si daca te intreaba cineva detalii tu comentezi doar titlul si uitandu-te la o rama ai putea scrie un roman : think about it big grin