| 62mariaelena a întrebat:

puteti sa imi dati si mie o schema dupa care sa ma ghidez cand dem ca un text este epic, liric, memorialistic etc. cat de multe demonstratii pls

Răspuns Câştigător
| OddKidd a răspuns:

Epic:-Gandurile,sentimentele,trairile sunt exprimate indirect prin intermediul actiunii si al personajelor
-Actiune plasata in timp si spatiu urmarind cele 5 momente ale subiectului
-Naratorul povesteste la persoana a 3 a
-Modul de expunere poate fi descrierea,naratiunea sau fialogul

Liric-Gandurile,sentimentele,trairile sunt exprimate direct prin intermediul eului liric(Vocea poetului)
-versificatie:rima,ritm, masura versurilor
-modul de expunere:descriere. dialog, naratiune
etc.