| sariciksik a întrebat:

Cum pot sa-mi dau seama ca un text apartine genului liric sau genului epic? Dupa ce criterii?
Daca imi puteti da un raspuns folositor va dau fundita! big grin

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric.
Genul epic cuprinde totalitatea creațiilor epice în care autorul își exprimă indirect sentimentele prin intermediul actiunii si al personajelor.

| TheDaffodil a răspuns:

Genul liric este reprezentat in mare parte de poezii, unde ideile/sentimentele autorului sunt transmise in mod DIRECT prin intermediul unei voci interioare (eul liric). Marci ale eului liric sunt verbele/pronumele de persoana I si a II-a.
Genul epic este propriu povestirilor/basmelor/nuvelelor/romanelor/etc. Aici autorul foloseste personaje si actiune pentru a-si transmite ideile, asadar si le transmite INDIRECT.

| ßhåååå a răspuns:

Genul liric-autorul vorbeste direct(persoana1) iar genul epic vorbeste prin ajutorul personajelor persoanajelor adica indirect

| ßhåååå a răspuns:

Acesta este rasp cat mai scurt si cat mai usor de inteles

| the1answer a răspuns:

Gandeste-te simplu!
Genul liric nu contine doar poezii. Contine mai degraba descrieri.
Genul epic are personaje care fac actiuni si merg in diferite locuri, adica tipurile naratiunea si dialogul.

| sonia7026 a răspuns:

Liric este pentru poezii, iar epic pentru povestiri

| BuCluC a răspuns:

E simpu:
liric=poezie
epic=povestire