| User257 a întrebat:

Bună seara, trebuie să știu să pictez și cum învăț să pictez, cat costă să pictezi un tablou și se bani se câștigă, unde pot vinde tabloul?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~trebuie să știu să pictez...și se bani se câștigă~

dacă ai "mână", iei milioane. Dar eu cred că n-ai din moment ce intrebi asta

| ReddY25 a răspuns:

Artele nu sunt pentru orișicine

| sammie a răspuns:

Pe Youtube găsești tot felul de tutoriale de genu: '' picturi pentru începători ''. Ca să faci tablouri și să le vinzi trebuie să știi să pictezi foarte bine, cel mai bine ar fi să te duci la cursuri de pictură la cineva specializat. Acasă sau de pe Youtube poți învăța câteva tehnici dar nu tot ce trebuie să știi.

| VelicanEmilia a răspuns:

"Trebuie sa stii sa pictezi" dar nu toti ne nastem cu talentul asta. Degeaba ne uitam la tutoriale, cand noua ne tremura mana si cand trasam o linie intr-un caiet. Cati bani? Probabil cateva sute de lei daca chiar ai talent. Acum nu spera ca ai s-ajungi vreun Grigorescu sau vreun Pablo Picasso.

| LucyiFer a răspuns:

Cam a apus acest domeniu și chiar și tablourile regilor din trecut afișate prin palat. Azi nu prea se mai poartă tablouri pe pereți așa că mai rar o să auzi de carieră în pictură sau domeniul ăsta ca să fie prosper. Dar cu mult talent și dedicare poți avea prezentări frumoase pe la muzee iar acolo nu știu să-ți spun cum se fac banii. Doar știu că dacă ești bun poți face posibil și banii.

Cum să pictezi găsești peste tot tutoriale și reviste, cărți, idei. Dar sfatul meu ar fi să începi cu tot ce simți tu. Și să te strofoci să simți cât mai multe, dar și să-ți dezvolți observația. Fără observație, mai greu. Dar și prin sentimente deep plus observație fină poți face multe. Ideal ar fi și să nu renunți din prima la o idee din capul tău, dar care ai impresia că la început nu-ți iese. Găsești diverse tehnici chiar de cum să desenezi diferite animale, chipuri, portrete și chiar obiecte și oameni.