| patratzel a întrebat:

Este pentru prima data cand vreau sa pictez un tablou pe panza..insa nu stiu ce este indicat sa cumpar: acrilice, gouache, sau culori in ulei? Si care este diferenta intre ele. Si mai am o nelamurire..trebuie sa le amestec cu ceva, sa le dizolv?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Vopselele acrilice si gouache se dilueaza cu apa (sunt vopsele in dispersie apoasa) iar cele in ulei se dilueaza cu ulei de in care se gaseste tot acolo de unde cumperi si voselele. Vopseaua acrilica este ambalata in tuburi sau bidoane 0, 500 ml sau 1kg, iar gouachele si vopseaua in ulei numai la tuburi. Toate categoriile de vopsele sunt sub forma de pasta si se dilueaza dupa preferinta. Practica te va invata dar e bine sa mergi la cineva care are experienta. Iti recomand sa incepi cu acrilice. Gouaghele le poti folosi si pe carton sau hartie de desen si se lucreasa la fel ca acuarela. Vopseaua acrilica o poti folosii pe orice suprafata inclusiv sticla. Vopselele in ulei merge pe panza, carton, lemn, sticla.

6 răspunsuri:
| anonimus999 a răspuns:

Culorile in ulei sunt cele mai bune pentru panza celelalte lasa de dorit! nu trebuie sa le dizolvi doar din cand in cand inmoi varfulpensulei in apa!winking
Sper cate-am ajutat!

| Hombre a răspuns (pentru anonimus999):

Daca sunt vopsele in ULEI cum bagi pensula in apa?

| love12345 a răspuns (pentru Hombre):

La vopselele in ulei nu e nevoie de apa... pai sunt din ulei si ai sansa sa le strici...

| Hombre a răspuns (pentru love12345):

Nu inteleg de ce imi spui mie asta, am spus eu ca la vopselele in ulei se pune apa?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Da,exact asa ai spus!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Tu de unde ai aparut prea prea udat-o, aveti apa in cap si nu stiti sa cititi?