| Estera123 a întrebat:

Stiu ca este o intrebare putin atipica, pentru ca nu prea se mai deschide o carte in ziua de azi.
As dori sa imi recomandati carti pentru dezvoltare personala. Carti pe care le-ati citit, ati pus in practica ceea ce scrie acolo si a si functionat.
Iar al doilea domeniu din care as dori sa imi recomandati carti este cel al criminalisticii, criminologiei sau psihologie judiciare.

Răspuns Câştigător
| Bitzy a răspuns:

Bună! Cred că asta era întrebarea fără răspuns.
Cartea mea preferată, care te poate ajuta și pe tine în dezvoltare personală, este "Totul despre tine"-Jeannie Kim.
Este un BESTSELLER.Eu din păcate am doar cartea aceasta:
http://www.amazon.com/Whole-You-Jeannie-Kim/dp/0439404630
Am cumpărat cartea de la un anticariat și din acest motiv nu am cele 4 cărți.
http://www.google.com/......tp?/search
Primele 3 imagini:) Este și o carte "Prietenii și familia".
Așa cum am spus este o carte pentru dezvoltare, este un chestionar, nu conține o acțiune în desfășurare:)
Cât despre cărți din domeniul criminalisticii, criminologiei sau psihologie judiciare nu mă pot pronunța.
Sper că te-am ajutat și ți-am demonstrat că cineva mai deschide o carte!:)
Acum sunt curioasă...Ce fel de cărți mi-ai recomanda?(13ani)

| Estera123 explică (pentru Bitzy):

Acum cateva zile am terminat 'Cele 12 coloane ale succesului' de Jim Rohn. Pentru dezvoltare personala iti mai recomand si cartile lui Dale Carnegie. Iar pentru reusita in afaceri si dezvoltare personala toate cartile lui Robert Kiyosaki. Pentru domeniul criminalisticii am gasit cartea 'Minti criminale. Psihanaliza violentei si crimei' de Duncan Cartwright(asta, daca te intereseaza). Numai ca profesorul meu de la facultate (care este si judecator) mi-a spus ca e o carte de duzina. Tocmai de asta am pus intrebarea laughing, pentru ca nu prea cunosc carti, iar el mi-a spus ca nu imi recomandat nimic pana cand nu trec de anul I, pentru a avea fixate foarte bine bazele dreptului laughing

| Bitzy a răspuns (pentru Estera123):

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Marct a răspuns:

Am mai scris raspunsul asta si la altii - vezi cartile lui Donald Trump, Richard Branson, Dale Carnegie. Depinde ce abilitati vrei tu sa inveti. O lista pentru inceput poti gasi la http://florinrosoga.ro/blog/11-carti-de-dezvoltare-personala/. Daca esti mai evoluat, cauta pe Google "carti de dezvoltare personala" si vezi ce iti place.