| maria_2953 a întrebat:

Buna!
Sunt o utilizatoare noua si am o intrebare (pentru cele mai bune raspunsuri dau vot), vreau sa citesc o carte, dar nu ma pot decide, stie cineva o carte potrivita pentru o fata de 12 ani?
Va rog sa raspundeti cat de repede puteti si va rog mult sa ma ajutati(cu seriozitate).
Multumesc?

Răspuns Câştigător
| βέiiiβiiişoor a răspuns:

Bunahappy

Si eu am 12 ani si acum [nu demult timp] am inceput sa citesc "Cei trei muschetari" de Alexandre Dumas.
Sau:
1.- Miguel de Cervantes-Don Quijote
2.-Jules Verne- Doi ani de vacanta
3. -Vasile Alecsandri- Poeziilove struckx
3.- Mihai Eminescu- Poeziilove struckx
4.- Costache Negruzzi-Alexandru Lapusneanu
5.-Geroge Cosbug- Balade si Idile.

C`am atatea imi aduc aminte[am o lista luuunga dar nu mi`o gasesc; sunt carti pe care ne-a indrumat doamna profesoara de lb. romana sa le citim in vacanta.]

Daca vrei sa iti mai spun [ o gasesc eulaughing; ii dau eu de haclaughing] trimite msj.big grin.

Sper ca ti-am fost de ajutorlove struck.

Fundita?batting eyelashes

Pa, pa pup:*.

13 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

"Seri albastre " de Nicolae Anton; "Un copil numără stelele" de Menelaos Ludemis; " Fii bun pînă la moarte! de Moricz Zsigmond; "Copiii din strada Pal" de Molnar Ferenc; " Morcoveaţă" de Jules Renard; "Cişmigiu et Compania " de Grigore Băjenaru"; "Corigent la limba română" de Ion Minulescu"

| corolav a răspuns:

"Seri albastre " de Nicolae Anton; "Un copil numără stelele" de Menelaos Ludemis; " Fii bun pînă la moarte! de Moricz Zsigmond; "Copiii din strada Pal" de Molnar Ferenc; " Morcoveaţă" de Jules Renard; "Cişmigiu et Compania " de Grigore Băjenaru"; "Corigent la limba română" de Ion Minulescu"; "Cireşarii " de Constantin Chiriţă; " Doi ani de vacanţă " de Jules Verne.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti incerca sa citesti Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain, Huliganii de Mircea Eliade, Legendele Olimpului de Alexandru Mitru, Cartea junglei de Rudyard Kipling, Alice in Tara Minunilor de Lewis Caroll, Calatoriile lui Gulliver de Jonathan Swift, Heidi de Johanna Spyri, Cuore-inima de copil de Edmondo de Amicis, Micul print de Antoine de Saint Exupery, Robinson Crusoe de Daniel Defoe, Insula misterioasa de Jules Verne. Sunt mii de carti minunate pentru varsta ta.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu îţi recomand "Singur pe lume " de Hector Malot.

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Ok.Poi daca iti plac cartile SF poti citi seria Twilight [Amurg] de Stephenie Meyer e foarte frumoasa seria si eu am 12 ani si am citit`o si o ador. Daca nu iti place SF stiu o carte [drama] care e superba am primit`o in clasa 5 sa o citesc de la scoala si nu credeam sa`mi placa asa de mult.Cartea se numeste Coliba unchiului Tom si e scrisa de Harriet Beecher Stowe. O carte normala care nu e SF si are putina istorie in ea e Se numea Sarah scrisa de Tatiana de Rosnay.Si daca vrei carti amuzante poti citi din seria Chic sau din seria Cocktail. Bafta si Spor la citit.

| ღmirunikaღ a răspuns:

Cartea fetelor glamour, cartea fetelor extraordinare, otravurile din caux etc etc.

| XxDennise a răspuns:

Pai poti citi cartea :"Colt Alb" de Jack London sau mai poti citi si basme si daca vrei un roman poti citi : La medeleni" De Ionel Teodoreanu.

| AnNaa67 a răspuns:

Aventurile braonului Von Munchhausen - Gottfried August Burger
Singur pe lume - Hector Malot
Cuore inima de copil- Edmondo de Amicis
Sunt foarte frumoase

| NeWebMaster a răspuns:

Eu la 12 ani citeam carti de psihologie, leadeship, it, automotivare big grin

| crixus a răspuns:

Depide... ce gen de carti iti plac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea recomandata de @ErotiqueConseils este buna pentru tine si poate cea de @Kidaa, insa mai sari peste unele spuse de alti utilizatori cum ar fi Legendele Olimpului, La medeleni, Micul Print, deoarece sunt prea grele pentru 12 ani! Alea prin clasa a 8-a sa le citesti ca sa le poti intelege cu adevarat ca e pacat altfel!
Incearca si de Mark Twain ceva mai mult, ca e mai potrivit pentru toate varstele!
Macar nu se mai duce de rapa generatia asta de tot!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici lista lecturilor recomandate http://www.c-cultural.ro/......olara.pdf, iar aici unele dintre ele sunt povestite http://lecturirecenzate.ro/

| AnaMarya_2614 a răspuns:

Buna! Uite aici o lista interesanta:
Oksa Pollok*Taramul invizibil
Harry Potter si talismanele mortii
Copiii capitanului Grant
Ciresarii*Cavaletii florii de cires
Toate panzele sus
Romeo si Julieta
Chemarea strabunilor
Heidi, fetita muntilor
Sper sa iti placa! eu le ador.
P.S:Am 11 ani.