| Drops a întrebat:

Am de facut la romana portretul unui tanar indragostit. Aveti niste idei cam cum as putea descrie trasaturile fizice si morale? Habar nu am...Multumeschappy:*

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Uite cateva idei, nu ma descurc foarte bine dar sper sa te ajute:
-obrajii rosiatici ca o pata de foc evidentiau timiditatea si neinnitierea tanarului
-ochii ii luceau straniu si erau atat de albaştri incat pareau doua margele rupte din oglinda cerului
-fata ii era firava si gingasa, deoarece acesta este un tanar neexperimentat, ce nu a infruntat inca greul in viata
-buzele erau roze ca si cum o petala de trandafir l-a salutat in zborul ei, dusa de briza vantului
-avea un trup ce capata conturul unui barbat matur
-ochii acestuia il tradau pentru ca nu puteau ascunde nimic, dupa acea privire angelica, se arata dragostea pe care o simte fata de tanara de care se simte vrajit
-era un tanar curajos care era dispus sa faca orice pentru idealul sau feminin
-in momentul in care a fost invaluit de aceasta mireasma a iubirii devine sensibil si romantic, cunoascand incetul cu incetul toate emotiile pe care le ai cand iubesti
-acesta cunoaste ce inseamna daruire si atentie in momentul in care o vede pe ea, dar si rabdare pentru ca e capabil sa astepte fara a cere nimic in schimb, dragostea fetei ce i-a furat inima
sper sa iti fie de folos.

4 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc pentru apreciere.Numai bine!

| CosmyLlpop a răspuns:

Pai... poti spune ca avea o rpivire blanda si doamoala, mereu pierduta in departari, ca era linistit si la locul lui, ca de obicei ii cadea cate o suvita blonda( sau orice culoarelaughing ) de par peste ochii ratacitit, etc. Imagineaza-ti doar cum ai fi tu daca ai fi indragostit(a).

| Alexandra009 a răspuns:

Buna! Uite niste idei pentru un portret reusit:
-la trasaturile fizice foloseste multe expresii frumoase cum ar fi:avea obrajii rosii ca merele coapte numai cand o vedea(pe ea)
-foloseste comparatii adica avea. ca., era.precum.,dar nu prea multe sa nu deranjeze
-nu fa o o jumatate de portret cu numai trasaturi morale si o jumatate numai cu fizice, ci amestecale punand cate putin din fiecare
-acauga si cate o explicatie la unele expresii cum ar fi:era un om bun si bland deoarece...(ii ajuta pe toti din jur)
-nu deranja cu prea multe comparatii sau expresii, dar nici nu le duce lipsa in portret
Sper ca te-am ajutat! Pa-Pa!

| Drops explică:

Multumesc foarte mult:X:X:X:X:X M-ati inspirat si acum am idee cum as putea face ...nu voiam sa par vreo disperata:-slaughing>big grin