| teutzadragutza a întrebat:

am nevoie de caracteristicile textului literar. ma ajutati va rog? dau funda pentru cel mai bun raspuns happy

Răspuns Câştigător
| salomeea27 a răspuns:

Textele literare sunt ficţiuni, chiar dacă pleacă de la realitate, pe care o reflectă mai mult sau mai puţin. Într-o asemenea lucrare se emit, de fapt, ipoteze despre realitate.
•Caracterul imaginar nu poate fi stabilit decât prin raportarea la situaţia de comunicare în care se plasează.
•Pentru ca un text să fie considerat literar trebuiesicksă transmită o impresie individuală, subiectivă a suprarealităţii
- să producă idei general umane
- să emoţioneze receptorul
- să aibă o construcţie specifică (limbaj conotativ, bogăţie lexicală, polisemantism, unicitate, expresivitate, bogăţie lexicală, polisemantism

1 răspuns:
| iwannabefree a răspuns:

Http://www.scritube.com/literatura-romana/Textul-literar163211539.php poti sa citesti de aici. Nu am citit dar am observat ca scrie ceva despre textul literar.