| MineTugay a întrebat:

Care este definitia textului nonfictional? Care sunt caracteristicile?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| Antho_Anthonia_1998 a răspuns:

TEXTUL NONFICTIONAL este elaborat pentru a comunica un continut in care actioneaza, cu precadere, functia referentiala. Vizeaza domenii diverse, de la cele stiintifice si juridico-administrative la mass-media audio-vizuala, concretizandu-se; cu ajutorul registrelor lingvistice (oral/scris; popular/cult; regional, colocvial, argoul si jargonul). Indiferent de textul functional reprezentat in comunicare, emitatorul abordeaza obiectiv realitatea si foloseste un limbaj comun, conventional, prin excelenta tranzitiv (scopul principal este de a transmite informatii).
caracteristici:
-caracter real si tranzitiv
-perspectiva este obiectiva
-sunt utilizate cuvinte cu sens propriu
-are scopul de a informa
-are caracter explicativ
-comunicarea este clară, concisă, fără ambiguităţi; posibilitatea deinterpretare este redusă
-limbajul este un standard, riguros, cuvintele sunt folosite cu sens propriu, denotativ, căpătând valoarea unor concepte; cuvintele suntspecializate, specifice domeniului profesional căruia îi aparţin.