| MironAndrei1 a întrebat:

Care sunt caracteristicile textului descriptiv?

Răspuns Câştigător
| Elyyyyy a răspuns:

Descrierea

mod de expunerein care sunt prezentate infomatii despre obiecte, personae, lucruri sau fenomene.

Aceasta poate fi:a)Literara b)Non-literaraIn versuri sau in proza, tip tablou sau tip portret.O conditie esentiala a descrierii este prezenta de

imagini vizuale.

Categoriile morfologice specifice sunt

adjectiuvul, substantivul

si

descrierea

.

Expresivitatea

se realizeaza prin figure de stil/procedee artistice.

Cum citesc o descriere?

1.Identific "obiectul" descries2.Identific elementele componente, relatiile dintre ele si contextual spatio-temporal.3.Stabilesc daca descrierea este obiectiva/subiectiva4.Preciezez din perspective cui este realizata; eu liric/narrator/personaj5.Identific procedeele artistice si rolul lor in compozitie.Cand descrierea apare in opera epica ea se numeste

1 răspuns:
| Virguliță a răspuns:

Fă-ți tema singur.