| Adynutza62 a întrebat:

Imi spune si mie cineva care sunt caracteristicile descrierii? Am nevoie urgent! Dau funda :*. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Descrierea este un mod de expunere prin care se prezintă trăsăturile caracteristice ale unui colț din natură, ale unui peisaj, fenomen al naturii, portretul unui personaj etc. De asemenea, descrierea este și o operă literară organizată pe baza descrierii literare. Descrierea are următoarele caracteristici:
-frecvența substantivelor, a adjectivelor, cu accent pe verbele statice la modul indicativ, timpul prezent sau imperfect.
-prezența imaginilor artistice și a figurilor de stil
-sunt prezentate trăsăturile caracteristice ale unui obiect, ale unui colț din natură etc.
-prezentarea imaginilor poate fi sistematica si nesistematica
-sistematica: adica din planul departat spre cel apropiat sau invers; de la dreapta la stanga sau invers; de sus in jos sau invers.
-nesistematica: adica cel care descrie prezinta ceea ce vede si aude pe masura ce percepe realitatea descrisa.
-prezenta cadrului temporal si spatial: ex.un decor interior, un peisaj, un anotimp etc.
-atmosfera generala poate fi de liniste, freamat, veselie etc.
-prezenta unui camp lexical dominant
-descrierea poate fi statica [se folosesc verbe ce denumesc existente, deveniri lente] sau dinamica [se folosesc verbe de miscare].

1 răspuns: