| InnocentSmile a întrebat:

happyAm trecut in clasa a9a si nu stiu ce trebuie sa citesc.Doamne noastra profesoara este plecata in vacanta si nu pot face rost de bibliografia de clasa a9a de la dansa.Ma puteti ajuta si pe mine? Am nevoie de aceasta bibliografie cat se poate de repedehappy. Funda!tongue

8 răspunsuri:
| InnocentSmile explică:

Doamna*

| InnocentSmile explică:

Am uitat sa mentionez..sunt la stiinte ale naturiihappy..Si multumesc tuturor pentru ajutor:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și vezi listele din josul paginii. Unele dintre cărți sunt povestite pe acel site.

| Mihaitzz a răspuns:

Pentru ce trebuie sa citesti? Si eu am trecut intr-a 9, dar sunt foarte relaxat.Vei vedea totul incepand cu 17 septembrie (sau cand se deschide scoala) big grin

| InnocentSmile explică (pentru Mihaitzz):

Pe 10 septembrie incepe scoala.Pai stiu ca sunt destul de multe carti de citit..si nu cred ca voi avea timp in perioada scolii sa le citesc pe toate cu calmhappy...Si vreau sa le citesc acum.Cititul este sanatosbig grin

| Catharsis a răspuns:

Eu am învăţat după manualul de la Humanitas. Lectura obligatorie ar fi:
Prefaţă - Tudor Arghezi (poezie)
"Jocurile lui Gargantua" - François Rablais (poem - este doar un fragment... caută cartea "Gargantua şi Pantagruel")
La hanul lui Mânjoală - Ion Luca Caragiale (nuvelă)
Roadele unei diplomaţii chibzuite - Ov. S. Crohmălniceanu (povestire destul de scurtă)
Amintiri din copilărie - Ion Greangă (roman)
Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade (roman)
Viaţa ca o pradă - Marin Preda (roman)
Vorbeşte-ncet - Mihai Eminescu (sonet)
O noapte furtunoasă - Ion Luca Caragiale (comedie)
Mara - Ioan Slavici (roman)
Zburătorul - Ion Heliade Rădulescu (poem)
Romeo şi Julieta - William Shakespeare (tragedie)
Se mai învaţă şi o serie de lecturi suplimentare, dar nu au o foarte mare importanţă, aşa că dacă ţi se cer, le poţi citi şi în timpul anului.
Lista de mai sus este şi ordinea în care le studiezi pe parcursul anului.
Dacă nu ai timp de toate, ţi-aş recomanda să citeşi în timpul verii " Romanul adolescentului miop" şi "Viaţa ca o pradă" fiindcă sunt mai dificile şi îţi faci destul de greu timp să le citeşi în timpul anului.

Spor la citit!

| Laura2502 a răspuns:

Eu pe clasa a 9-a am citit "Romeo si Julieta" de William Shakespeare si "Mara" de Ioan Slavici.Sunt la filologie-bilingv.

| robotel03 a răspuns:

Nu stiu care e programa de anul asta, dar eu (in prezent trec a10a) am avut de citit pentru anul trecut : Mara - Ioan Slavici, Amintiri din copilarie - Ion Creanga, ciocoii vechi si noi - Nicolae Filimon, Fratii jderi - Mihail Sadoveanu