| victoriaarora a întrebat:

Bunicul meu a decedat si mi-a lasat un inel ca o verigheta pe care scrie PRO Patria 1914 ma gandesc ca ar putea avea legatura cu Primul Razboi Mondial acest inel...voi ce credeti? Credeti ca valoreaza ceca?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E un inel care nu se acorda oficial, si-l faceau oamenii pentru a-si aminti ca au luptat in Marele razboi sau ca au avut rude care au luptat sau au murit atunci. Au mare valoare sentimentala, daca vrei sa il vinzi, conteaza materialul din care e facut. Daca e din aur sau argint, valoreaza cat metalul din el. Daca e de fonta sau otel (asa cum sunt majoritatea) il poti vinde la o licitatie pe o suma de maxim 50 de lei (din care se vor scadea impozitele si comisioanele, deci vei ramane cu mai nimi)

| francut a răspuns:

Stabunii tai au fost patrioti (sigur nu bunicul tau a luptat in Primul Razboi) si au pastrat acel inel cu sfintenie trecandu-l generatiilor descendente ca simbol al sacrificiilor lor. Iar tu, nu te gandesti decat sa scoti niste bani de pe el. Pastreaza-l. Poate fiul tau va avea mai multa minte.