| BicutsBia2011 a întrebat:

Cand se colinda? Ce se colinda?
Vreau raspunsuri ca exemplul:
23 (decembrie) -dimineata -(colinda)
- seara-(colinda)
Si tot asalaughing
Am tot primit raspunsuri dar nu am inteles nimiclaughing

10 răspunsuri:
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos se colinda in seara de ajun. Se poate canta ''Domn domn sa-naltam'', ''Colindita'', ''Deschide usa, crestine''etc.
In seara de Craciun se colinda cu ''Astazi s-a nascut Hristos'', dar si cu alte gen cele enumerate mai sus.

Alte răspunsuri
| stresat a răspuns:

Dar la scoala nu va zice chestiile astea?
Pe 24 decembrie seara se merge cu colindatul iar pe 1 ianuarie dimineata se merge cu sorcova. Se mai merge si cu steaua dar nu mai stiu cand anume pentru ca nu am fost niciodata.

Alte răspunsuri
| crs122 a răspuns:

In dimineata de ajun, buna dimineata, seara de ajun buna seara la mos ajun, a doua zi dimineata florile, a doua zi seara steaua sus rasare, de revalion plugusorul, de 1 ianuarie sorcova.

| BicutsBia2011 explică:

Asculta-ma cu atentie:

pe 23 se merge seara cu "Buna Dimineata la Mos Ajun"
pe 24 se merge dupa ora 12 pana seara cu "Dom-Dom sa 'naltam"
pe 25, de Craciun, se merge cu "Steaua". Asta dimineata
pe 26, cu "Lerui Doamne, ler"

si s-a terminat cu colindele de Craciun

acum:

pe 31, ziua se merge cu "plugusorul"
pe 1 (de fapt atunci noaptea: la ora 2, 3 dimineata) se merge cu "Sorcova".

Cam atat. Sper ca ti-am fost de folos.

Sarbatori Fericite!

| BicutsBia2011 explică (pentru BicutsBia2011):

Multumesc! In sfarsit un raspuns complet...

Alte răspunsuri
| fashionalle a răspuns:

Pe 23 nu se merge cu nici un colind.
Pe 24 dimineata - Mos Ajun pentru ca e ajunul Craciunului.
24 seara - Steaua
Pe 25 - Astazi s-a nascut Hristos plus celelalte colinde. La fel si in 26 si 27 decembrie.
31-Plugusorul (seara);
1-Sorcova.
MULT SUCCES IN COLINDATwinking