| GeorgianaVlc12 a întrebat:

Am o nelamurire...cand si cu ce se colinda? Vreau raspunsuri gen:
Ex: 23 decembrie seara- nume colind
24 decembrie dimineata- nume
.
1 ianuarie dimineata- nume

Ofer funda raspunsului care seamana cu exemplul meu :*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de regiune. La mine in localitate e in felul urmator:
- pe 23 seara se merge cu "buna dimineata", se canta orice fel de colind.
- pe 24 dimineata la fel.
- pe 31 decembrie se merge cu sorcova (se canta melodia specifica sorcovei), cu buhaiul (se canta o uratura aleasa de cei care merg) si cu capra (la fel, se canta o uratura aleasa de cei care merg. De obicei de una singura, ca aia se gaseste pe net).
- pe 1 ianuarie se merge cu plugul, unde se canta o uratura aleasa de cei care merg, dar care trebuie sa fie destul de lunga.

| DarkusEyes13 a răspuns:

Pai in principal poti canta ce vrei tu (dar sa aiba legatura cu ceea ce reprezinta ziua in care canti) poti canta,, steaua sus rasare,,,, mos craciunul,, etc deci nu conteaza pentru ca nu este o regula sa iti interzica sa faci asta dar in principal sa fie ceva frumos sa te distrezi si sa te simti bine cand faci asta. BAFTA!