| Andreizeth97 a întrebat:

Buna TPU: Care este cel mai lung cuvant pe care il stiti? (dar nu cautati pe net!)

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

@rozzz

Ce editie de DEX ai? In al meu si pe dexonline nu apare. Si cum ai dat de el? Ai luat tot DEX-ul la puricat sau ai un glosar cu cele mai lungi cuvinte din limba romana? Eu am dat de cuvant doar pe unele siteuri, in dreptul constructiei "cel mai lung cuvant din limba romana".

15 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@rozzz

Draga mea, intrebarea lui andrei sonda, de la bun inceput, memoria ta personala, nu baza de date de la Merriam-Webster. Omul chiar a fost atent in a se face inteles. Iar intrebarea mea era si ea simpla si nu necesita definitii si explicatii etimologice. Din ce editie de DEX ai luat cuvantul? Pentru ca, asa cum ai declarat, nu l-ai luat de pe net, ci din DEX-ul propriu. Lucru care, nu ma indoiesc, e valabil si pentru MikkaBrunetikcka. Ca sa fiu sigur ca intelegi, nu ti-am matrasit cuvantul, ci "corectitudinea" afisata.

Faptul ca reusesti sa gasesti informatii pe net nu te face mai inteligenta, ci doar mai descurcareata. Neatentia te da de gol. Daca nu te grabeai sa raspunzi, ai fi aflat ca Supercalifragilisticexpialidocious
e din repertoriul lui Mary Poppins, nu a lui Mary Poppy.

Cu convingerea ca timpul te va ajuta, al tau, Hep.

| Nolkyz a răspuns:

Pai big grin sobolovartocartitozaur sau cracanasoasa sau obraznicaturitzicutzicutza (un diminutiv inventat cu o pr laughing ) laughing

| B3bytzaa a răspuns:

Sternocleidomastoidian

de la biologie stiuhee hee

| FuckOff a răspuns:

Buna =D, pentru mine cel mai lung cuvant este scoaaaaalaaaaaaaaaaaaa. laughing

| MeNoNヅ a răspuns:

Pneumonomicroulrtascopischilicovolcaniconeoza 45 litere

| alwaysStyles a răspuns:

Cred ca cel mai lung cuvant pe care il stiu este teleenciclopedia -16 litere

| Nommm a răspuns:

Electroglotospectrografi ...asta este cel mai lung pe care il stiu eu.de la scl l-am auzit laughing abia am reusit sa il pronunt.dar acum m-am obisnuit sa il zic...de exemple mai e un cuvant dar nu e asa de lung Paralelipiped

| Ð0ℓySh a răspuns:

Supercalifragilisticexpialidocious

este si o piesa, o canta Mary Poppywinking

pana acum, eu stiu cel mai lung cuvantwinking

| Ð0ℓySh a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza
(fara ajutorul netului... insa cel al dex-ului propriu )

| Ð0ℓySh a răspuns:

Draga HepHap

pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconio'sis/za

este o formă de pneumoconioză bolii, cauzate de inhalarea de praf fin de siliciu găsit în cele mai multe vulcani. Este de asemenea cel mai lung cuvânt în dicţionarele de Random House, Merriam-Webster şi Oxford, bătaia "Supercalifragilisticexpialidocious", ''antidisestablismentarianism". Unii oameni cred ca este o farsă, altii nu sunt de acord.

pneumono: greacă - "plămâni", "pulmonare legate de"
ultra: Latină - "dincolo"
micro: greacă - "mici"
Scopic: greacă - "aspect"
silico: Latină - "cum ar fi nisip"
vulcan: Latină - vulcan
konis: greacă - "praf"
osis: greacă - "stare"

Mai citeste si dupa aia comenteazawinking

| TTM5 a răspuns:

(Acid) DezoxiriboNucleic

| CârnăciorIubeșteImprimantă a răspuns:

Autoînsămânțările! si contine si toate vocalele care existaa. funda?

| Anamaria2000_3331 a răspuns:

Sternocleidomastoidian. Funda?

| MiCutzZzaBruNeTzzIkcA a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

| Dayu_8653 a răspuns:

Sternocleidomastoidian,semimembranos,sarmisegetusa,pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza (le stiu de la biologie, etc...)... FUNDA?