| phantomitza a întrebat:

Care puteti sa-mi spuneti in ce fel de lemn se poate sculpta!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In lemn de tei. Este de cea mai moale esenta si usor de sculptat. Dar atentie, sa fie din copac crescut drept, sa aiba si fibra dreapta, altfel dalta fuge intr-o parte si rupe lemnul.

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Lemnul de esenta tare provine din copaci precum cires, artar, stejar, frasin, nuc, fag sau mahon

Citeste mai mult pe: http://casa.acasa.ro/......13558.html

lemnul de esenta moale este folosit mai mult in constructii si mai putin pentru realizarea de mobilier. Lemnul de conifere este idel pentru mobilierul industrial, utilitar, casute pentru pasari sau caini. Trebuie sa fii atent insa cand folosesti acest tip de lemn pentru mobilierul din casa. Dintre tipurile de lemn de esenta moale, cedrul este cel mai folosit pentru aroma sa deosebita.

Citeste mai mult pe: http://casa.acasa.ro/......13566.html

| oprescudorin11 a răspuns:

In orice fel de lemn, de la cires pana la stejar. Esentele mai moi, se pot si manual, cele mai tari mai greu. Se prefera desigur mahon, stejar, cires, ...esente mai tari, mai scumpe si pentru durabilitate.(conservarea in timp).

| BlueViP a răspuns:

Cires sau alun

| 0192837 a răspuns:

Cires stejar

| faycry3 a răspuns:

Presupun ca oricare