| WeeD a întrebat:

Buna TPU.Cateodata ma stau si privesc ce e in tarisoara asta si ma intreb : De ce as iubi Romania? Astept raspunsuri de la voi.

Răspuns Câştigător
| marie_9561 a răspuns:

Pentru ca in fond e tara in care te-ai nascut. Si ce daca suntem la pamant cu nivelul de dezvoltare? Orice om simte ceva pentru tara lui. Gandeste-te ca am avut eroi care au luptat pentru independenta ei, care ne-au adus laudele Europei. Daca nu erau asfel de oameni astazi cu siguranta ca nu mai existam! Uita-te la natura care te inconjoara, la unii oameni prietenosi, nu privi numai partile negative cum aproape toti romanii sunt obisnuiti s-o faca! Chiar daca nu suntem o mare putere istoria ne-a facut unici in lume. De ce crezi ca romanii au un simt al umorului diferit de cel al americanilor si germanilor care este sec? Oricum Europa nu ne-a recunoscut meritele indeajuns.

16 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

Pentru ca nu iti ofera nimic si isi bate joc de tine, iti ia de cate ori are ocazia banii prin taxe impozite si spaga, te minte pe fata, nu iti ofera un minim de educatie si sanatate... lista e lunga

| MariaO a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Imi permit sa iti continui rationamentul: iar in alte parti umbla cainii cu covrigi in coada! Da da, vezi cumva viata ca in filmele americane? Peste tot e greu, mai ales acum. Se poate ca aici sa fie mai rau ca in alte parti, dar schimbarea nu poate veni decat din noi. Ce fac romanii? Pleaca de aici, vorbesc de rau tara de cate ori pot, dar nu se intreaba daca ei merita ceva mai bun. Pana una alta, tara asta, asa cum ea a, ti-a oferit minimul ala de educatie despre care vorbesti: te-a tinut in scoala si a cheltuit ca tu sa mergi la scoala.
Nu spun sa incepi acum sa iubesti Romania, dar poate vei vrea sa iti reconsideri cateva dintre pareri.

| RazzyFUnik a răspuns (pentru MariaO):

Poate nu e raiul dar sigur e mai bine decat aici (suntem ultima tara din Europa)
ca sa citez pe cineva "bine ati venit in Ro! fixati va ceasurile cu 50 de ani in urma"
Cate tari ai vizitat? Ce ai vazut? ai studiat oamenii de acolo si de aici? Societatea de acolo si cea de aici?
Romanii pleaca ca s-au saturat, merg unde le e mai bine si pot trai mai bine. S-au saturat sa supravietuiasca cand stiu ca pot sa traiasca. Tara asta mia oferit o educatie incat ne face someri daca nu ai bani si relatii, m-a invatat mult si prost, cu o materie veche si in mare parte inutila. Si nu mai spun ca mi-a facut multe necazuri.

| MariaO a răspuns (pentru RazzyFUnik):

De unde ai scos ca Romania este ultima tara din Europa? Atunci ce sa mai spunem de Moldova, Muntenegru?
Nu avem someri din cauza educatiei. Nu spun ca invatamantul este cel mai bun aici, dar nici nu e asa negru cum spui. Google angajeaza romani, oameni care au facut scoala aici. Hai sa ne asumam si noi unele lucruri, cum ar fi ca daca esti cu adevarat bun in ceea ce faci nu ramai somer.
Adevarata problema privind slujbele este urmatoarea: inainte numarul locurilor la facultate era limitat. Se stia clar de cati ingineri, sa spunem, va avea nevoie Romania in urmatorul an. Si, daca avea nevoie de 5, 5 locuri erau la facultatea aia, nu ca acum, cand piata e saturata cu avocati, e clar ca nu vei mai face nimic cu un amarat de Drept.

| anyia a răspuns:

@RazzyFUnik: Societatea de acolo si societatea de aici... diferita radical, bineinteles, deoarece nu exista oameni identici. Sa stii ca tie nu ti-a oferit tara o educatie, ci ti-a fost oferita de catre familie sau poate ca ti-ai conturat-o singur. Daca privesti la persoanele publice din Romania si le consideri un model in viata, e problema ta, nu a intregii tari. Si apropo de materia veche si inutila despre care vorbesti, cred ca a fost utila si necesara pentru cultura aia geniala(sau generala) a romanului. E mai bine sa spui ca nivelul de invatamant e foarte ridicat in Romania dar sa nu stii cine a fost Mihai Eminescu sau ce se sarbatoreste la 1 Decembrie? Nu te opreste nimeni sa te duci in China si sa stai in primii 7 ani de scoala sa inveti alfabetul. A bientot!

| Y3aaHH a răspuns:

Pentru ca tara e superba. Oameni din ea o strica.

| black1white a răspuns:

Pentru simplul fapt k aici stau,aici m-am nascut, aici am copilaresc si aici indraznesc sa visez cu ochii deschisi.si nu e greu sa faci asta asta niciodata. sunt mandra ca sunt romanca atunci cand vad atatea exemple bune la tv, radio presa.isa ca orice lucru tara asta are si lucruri rele.dar prefer sa le las in umbra si sa continui sa visez ca si eu voi ajunge sa port numele Romaniei in lume:*

| akta a răspuns:

Ca asa a vrut barza. Daca te nasteai in Angola era mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic de iubit in tara asta, adica sunt locuri cand te poti bucura, da in alt punct de vedere, nimic. Romania este o tara murdara, cu hoti in parlament, cu un hot de conducator. etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, daca "te stai", te intreb si eu: de ce n-ai face-o?

| andra121 a răspuns:

Pentru ca e tara in care te-ai nascut. E tara in care ai crescut. Buna, rea, cum e ea, trebuie sa o iubim mereu. Trebuie sa respectam tara, nu neaparat si oamenii care o strica. Romania Te Iubesc!

| alexpaul1986 a răspuns:

Pentru ca nu e ca si Sapnia, Italia si Grecia! Adica rupti de foame!

| alexyapinky a răspuns:

E superba dar oamenii din ea o strica! Dar macar traim in ea! FUNDA?

| AoBo a răspuns (pentru alexyapinky):

Si tu esti romanca si traiesti in Romania

| andy333 a răspuns:

In primul rand, ori cine care iubeste Tara Romaneasca au fiecare dintre acestia cate un raspuns.Romania este patra noastra,Romania indiferent cum ar fi mereu noi o vom iubi,ea e dulce ca o miere, bogatii din inalta placere cat si mandrie cat si tandrete, steagul Romaniei e dovada vie ce renaste mereu si mereu in viitor cat si-n prezent dar si in trecut

| postcronicita a răspuns:

Dacă n-ar exista hotare, te-ai întreba de ce ai iubi oamenii în general. Și sunt destui oameni buni, dacă știi să-i cauți- nu la oraș asta-i clar, aici suntem toți roboței mercantili. Pe lângă asta, locul ăsta numit România e plin de zone frumoase.