| Iuliks a întrebat:

Nu gasesc informatii despre Tirteu(grecia antica)... Daca aveti informatiibatting eyelashes. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Tirteu este un poet liric grec,care a trait la Sprta; produs firesc al orasului sau razboinic,Tirteu a scris mai ales marsuri si elegii in care canta vitejia si virtutile eroismului,cinstea de a cadea in batalie pentru victoria patriei, afirmand ca "mai buna e moartea cu cinste,dacat viata cu amar":
"E frumos sa cazi in fruntea oastei si sa mori luptand
Pentru patria iubita,ca viteaz in primul rand."
In alte versuri el sfatuieste pe tinerii spartani sa-i respecte pe batrani, atat in vreme de pace, cat si in razboi.Aceasta este, pe scurt, esenta poeziei lui Tirteu.Numai bine.

1 răspuns:
| QuiGon a răspuns:

Uni dintre zei sunt Hades,Hera,Atena,Poseidon,Afrodita, Venus, Atlas si Eol. Creaturile lui 1)Zeus sunt minotaurul si un animal cu capul de leu, coada de scrpion, aripi de dragon si corp de leu.
2)Hera sunt harpia si medusa.
3)Atena sunt centaurul si pegasul.
4)Hades sunt cerberul si erinia.
5)Poseidon sunt ciclopul si hidra.
Exista un joc cu Grecia antica ce se numeste GREPOLIS. Deacolo stiu toate astea!