| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de informatii despre literatura si scris din Grecia antica...plz..dau fundita))

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Poti porni de aici si apoi dai click pe autorii despre care vrei sa afli informatii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_literature

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cam ce informatii? Gasesti aproape orice pe net. Se cunosc in jur de doua mii de nume de scriitori greci antici. Cei mai multi au trait in epoca arhaica (secolele VIII - VI) si epoca clasica (sec. V - IV). O mare parte din lucrarile lor a disparut in incercarile prin care a trecut mostenirea antichitatii, incendierea bibliotecii din Alexandria fiind una din ele. S-a pastrat insa destul pentru a ne face o idee despre literatura respectiva. Poti incepe, bineinteles, cu epopeile lui Homer (Iliada, Odiseea), sa vb apoi de poezia lirica (marele poet Pindar sec. V), de tragedia greaca (Eschil, Sofocle, Euripide), de istoricul Herodot etc. Depinde ce fel de informatii cauti. Dar, cum am zis, pe net gasesti tot ce doresti referitor la fiecare scriitor in parte.

| MiShKaA a răspuns (pentru sabin89):

Daca esti atit de amabil ai putea sa-mi dai ceva link-uri?)) :$