| aleexkdos90 a întrebat:

Bună TPU! Sunt cls 8 si la liceul de arte sunt cam 12 locuri pe an. Si în ultimii ani au intrat doar cei care au facut clasele 5-8 acolo. Ei au luat 10 în admitere si ceilalţi 9 sau 8. Chiar îmi doresc sa intru acolo dar ori cei de acolo sunt prea buni ori totul e aranjat de intra doar ei. Eu cred în mine și sper sa am câteva șanse, fiind fată de la țară. Ce părere aveți? Știu că nu se intră ușor.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pregateste-te foarte bine si daca esti cu adevarat talentata, vei avea sansa sa intri, daca nu, viata se poate continua si la alt liceu si vei putea avea o a doua sansa dupa ce iei BAC-ul mergand la oa Facultatea de Arte xxx.

Nu te mai stresa nu este aranjat nimic, ca talentul nu se poate falsifica, deci cine intra, intra fiindca cunoaste, poate si este talentat.
Tu pune mana serios sa inveti, luand numai note de 9 si 10 si daca ai talent la acel profil de arte, atunci vei avea o sansa foarte mare sa intri.
Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce părere aveți? Părere referitor la ce? Șansele tale? Ești bună? Ce știi să faci? Desenezi, pictezi, sculptezi?

| aleexkdos90 explică (pentru sadrian46):

Desenez, și m-am pregătit pentru probe la natura statica și cea cu personaje, mă refer dacă așa avea șanse fiind fată de la țară. știind că cei de acolo ai făcu 5-8 acolo și au mai multă experiență decât mine, fiind într-o școală normală fără această specialitate

| aleexkdos90 explică (pentru aleexkdos90):

Au*

| sadrian46 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Da, ai șanse. Comisia de admitere nu se va uita la faptul că ești de la țară, ci la ceea ce ești în stare.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cauta sa desenezi cat mai mult, sa te perfectionezi, cauta pe Youtube sfaturi pentru desen, sunt extrem de multi artisti care au astfel de canale.Eu am dat proba acolo si am intrat fiindca aveam talent si imi placea sa desenez. Nu a contat deloc faptul ca am facut clasele 5-8 la o scoala normala.

| aleexkdos90 explică (pentru dullcat):

Uu daa, urmăresc un canal care am învățat multe, George Alexandru se numește. acum ești a9a?

| dullcat a răspuns (pentru aleexkdos90):

Nu. laughing Am terminat si facultatea.

| aleexkdos90 explică (pentru dullcat):

Woaa, și ai urmat facultatea de arte? Ai un Instagram ceva, am câteva întrebări

| dullcat a răspuns (pentru aleexkdos90):

Nu.Am dat admitere si la alt liceu, asa ca nu am ales sa raman la arte, chiar daca am intrat. Facultatea e complet pe alt domeniu.

| dullcat a răspuns (pentru aleexkdos90):

Uite aici. Cred ca iti va fi de folos. Si cauta sa iti cumperi seturi de creioane mai scumpe, daca nu ai deja. Conteaza foarte mult.Eu aveam atunci din alea ieftine cumparate la bucata, insa cand am cumparat ulterior de la Faber Castell am observat o diferenta enorma in ce priveste calitatea hasurilor si a desenelor in general.
https://www.youtube.com/results?search_query=admitere+liceu+de+arte

| aleexkdos90 explică (pentru dullcat):

Am tot de la faber castell și da calitate e foarte, foarte buna. și la hașuri și la portrete, sau desenele în general. dar în general e mare concurență la arte? Știu că nu e ușor să intri, eu mă consider bună și sper sa intru

| aleexkdos90 explică (pentru aleexkdos90):

Uneori ma stresez extrem de rău da știu că nu ajuta, și încerc să fiu pozitivă în restul timpului

| dullcat a răspuns (pentru aleexkdos90):

Super atunci.Cred ca da, cu siguranta e mai mare concurenta decat acum 15 ani. laughing Depinde si de orasul in care se afla acel liceu, plus altele. Nu pierde timp sa te uiti prea mult la ce deseneaza altii, fiindca tind sa cred ca te vei panica mai mult si nu vei mai da randament maxim.Si incearca sa mergi la sesiunile lor de,, pregatire'' pentru desen, acolo profesoarele iti vor mai putea da sfaturi despre tehnica ta de acum. Nu pot sa nu rad de raspunsul unora de pe aici, de parca se rezuma la invatat. E foarte multa munca la desen, nu tocit.

| aleexkdos90 explică (pentru dullcat):

Mhm in Drobeta-Turnu Severin mă duc, am înțeles că înainte de probe se fac câteva sesiuni sa audă pretențiile corectorilor

| aleexkdos90 explică (pentru aleexkdos90):

Deci acum la începutul lui mai, înscrierea e pe 10-12 și probele pe 17-19

| aleexkdos90 explică (pentru aleexkdos90):

Dar la note nu se face contestație?

| dullcat a răspuns (pentru aleexkdos90):

Am inteles. Poti face contestatie, cum sa nu? Asa de devreme se dau probele acum? Pai nu pot decat sa iti urez mult succes!

| aleexkdos90 explică (pentru dullcat):

Daa pe 17-19. Mulțumesc foarte mult, chiar îmi trebuie! voi da ce pot și fără prea mult stres, că nu ajută

| 76843 a răspuns:

Cei care au facut clasele 5-8 la liceul de arte sunt buni, sunt cu 4 ani inaintea ta. Pentru ca ei au studiat specialitatea si in cei 4 ani.