| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați,am un lapsus,nu îmi pot aminti cum se numește greșală gramaticală,, coboară în sus",,oribil de frumos",,pitic înalt",, splendid de urat". Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Oximoron

| blackrose97 a răspuns (pentru Nilsson):

Mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc!

| Nilsson a răspuns (pentru Nilsson):

E de fapt o figura de stil, nu e considerat greseala gramticala folosit intr-un text literar

| Nilsson a răspuns (pentru blackrose97):

Pentru putin! happy

| danutzu96 a răspuns (pentru Nilsson):

Nici pleonasmul nu este considerat in poezii, de ex, greseala gramaticala. Cel mai cunoscut caz : Coboara jos, luceafar bland...

| Nilsson a răspuns (pentru danutzu96):

Asa e. De fapt, in literatura aproape orice e permis big grin

| anamariarot a răspuns (pentru danutzu96):

Oximoronul este figura de stil, pleonasmul nu, iar folosirea lui in poezii se numeste "licenta poetica" happy

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Oximoron, alaturea a 2 termeni opusi.

| FaraNumePls a răspuns:

Pleonasm

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Pleonasm.

| blackrose97 a răspuns (pentru andreia67):

Nu este pleonasm, "cobora jos" este pleonasm, eu caut "coboară în sus"

| Adbbmsh a răspuns:

Aceasta greseala gramaticala poarta numele de pleonasm.

| blackrose97 a răspuns (pentru Adbbmsh):

Nu este pleonasm.,, Cobora jos" este pleonasm, eu caut,, coboară în sus"

| Adbbmsh a răspuns:

Atunci antiteza?

| Adbbmsh a răspuns:

Da, este oximoron.

| Fluerasu_Ana_1962 a răspuns:

Unele sunt oxímoron, iat altele sunt pleonasme.