| Alecsia007 a întrebat:

vreau sa imi dati si mie retetele voastre de slime: flufy slime, buter slime si slime normal.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu fac asa ceva dar pe Youtube gasesti o multime de variante de slime-uri. Uite-te la comentarii daca acele retete sunt eficiente. Bafta!

| Anonima200368 a răspuns:

Hei! Iti voi psune retetele pe care eu le folosesc mereu.
Pt slime normal folosesc: lipici lichid, Ariel (detergentul) si colorant (tempera).
Ca sa fie mai pufos, faci la fel si mai pui spuma de ras si spuma de dus. Eu asa fac si e foarte pufos.

| Cissx a răspuns:

Fluffy slime:

Lipici lichid, spuma de ras, (optional sapun spuma), amidon fin sau pudra de bebelusi si ca "activator"-detergent lichid persil/glicerina boraxata (daca slime-ul nu se formeaza dupa ce ai adaugat glicerina, adauga o lingurita de bicarbonat de sodiu)

Slime normal:

Lipici lichid+detergent lichid/gicerina boraxata

Butter slime:
Lipici lichid, spuma de ras, loțiune(putina) si multa pudra de bebelusi (sau amidon) +activator (mentionat mai sus)

| Iuliiiiiaaaaaa a răspuns:

Slime normal. Ai nevoie de: glicelina boraxata care se gaseste la farmacie (4-5 lei)
Lipici lichid sau aracet (depinde cat de transparent vrei sa il faci
Colorant, acuarele daca vrei sa il colorezi dar e in regula si daca il lasi transparent. Intr un bol/pahar (ceva mai mare unde sa il poti face) pui lipici (pui atata lipici dupa cum vrei sa iti iasa slime ul. Adaugi colorant sau acuarele sa il colorezi (daca vrei) si pui foarte putin din glicelina boraxata. Amesteci lipiciul si glicelina si daca mai trebuie glicelina mai adaugi pana iese mai cum arata slime ul. Si il te joci cu el dupa. Eu am incercat si mi-a iesit super. Desigur, daca vrei sa il decorezi nu strica si niste sclipici si se vede super slime transparent cu sclipici. Ai grija cum pai glicelina ca sa nu iti scape prea multa si sa iasa tare slime ul. Eu am incercat, este foarte usor de facut si rezultatul va fi exelent! Sper ca te-am ajutat! Puup :*