| JenniferandMe a întrebat:

Visul meu de mică a fost sa devin actriță. Dar marea mea problema este ca sunt foarte timida. Știu sa cant la pian ai știu engleza, franceza și putina turca( din telenovele) big grin Nu vreau sa aștept pana termin liceul ca după sa ma duc încă vreo trei ani la facultate. De ce în America totul e asa ușor? Acolo poți deveni actor si fără facultate... Va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Mulțumesc! :*

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Asa zic toti...se urca in primul avion catre Los Angeles, bat la toate studiourile, sunt refuzati in 99.99% din cazuri, ajung sa joace in reclame la detergent, intra in depresie, si ori se intorc acasa faliti si cu ani irositi...ori raman in LA dependenti de droguri sau muncind in domenii total diferite de ce si-au dorit.

Revenind la noi. Cine zice ca iti trebuie facultate? Tu vrei sa joci in filme, nu pe scena
Cauta o agentie de casting si poate prinzi cateva auditii. Ceva minor, reclame, poate voice over. apoi poate gasesti cativa regizori care iti pot da niste roluri in filme independente.
Industria filmului oricum e moarta in Romania, deci nu iti fa prea multe sperante
Avem si noi un singur actor la Hollywood care cu adevarat prinde roluri importante ( Sebastian Stan), si asta pentru ca a plecat de mic din tara asta si s-a stabilit acolo

| 4StarLight a răspuns:

Nu trebuie să fugi de ceea ce ţi se pare greu, chiar dacă vei fi actriţă în America, poate vei fi nevoită să filmezi și în alte ţări şi atunci ce vei face? Încearcă să te gândeşti că nimeni nu a murit pentru că a fost timid sau pentru că a avut prea multe emoţii! Mai grav decât asta nu se poate!
Cât despre facultate, n-ai ce-i face, așa este dispus învăţământul românesc. Dacă ai o pasiune așa mare pentru teatru, poate există la liceul de arte filieră pentru actorie și atunci poţi intra acolo în cazul în care nu ești încă la liceu!
Nu prea ştiu să-ţi zic foarte multe despre asta pentru că eu sunt total pe lângă orice fel de artă, dar sper că te-am ajutat puţin!
În cazul în care vrei să joci în filme, nici o problemă, mulţi copii își lansează cariera și de la 4-5 ani chiar 7 şi nu prea cred că au o facultate! Totul ţine de norocul tău(dacă prinzi un casting sau nu)
Dacă vrei în America trebuie să știi să vorbești bine limba engleză că altfel o să fie mai greu!
Succes în continuare și crede-mă că cu puţină încredere poţi realiza orice!