| GiiaaBăă a întrebat:

Eu vreau sa ma fac actrita. Acesta este visul meu! Sunt clasa a 7-a. Stra-matusa mea a fost prietena buna cu Agata Nicolau (care a fost actrita la teatru) si i-a povestit cum a fost viata ei si cum sa faci ca sa ajungi actrita. Eu nu vreau sa fiu actrita de teatru, ci vreau sa joc in filme si telenovele, atat romanesti cat si americane (stiu engleza foarte bine). Deci stra-matusa mea a zis asa: dupa ce termin clasa a 8-a ma duc la un liceu de Arta, profilul Actorie (ma duc la Dinu Lipatti), apoi dupa ce termin liceul ma duc la UNATC (Universitatea nationala de arta teatrala si cinematografica). Apoi dupa ce termin si facultatea asta, ma inscriu la un teatru din Bucuresti (aici locuiesc), si joc in cateva piese de teatru pana ma vede un regizor, si daca ii place cum arat si cum joc, ma ia cu el sa joc in filme. Asa mi-a zis stra-matusa, ca asa ia povestit Agata Nicolau. Eu chiar vreau sa joc in filme, arat bine, sunt talentata, stiu sa cant, stiu sa dansez, stiu engleza foarte bine, si nu vreau sa fac asta pentru bani sau sa fiu celebra. Pur si simplu imi place sa fiu actrita, este visul meu.

Ce parere aveti? Este adevarat ce a spus stra-matusa mea? Acestia sunt pasii in a deveni actor? Ce materii se fac la liceul Dinu Lipatti profilul Actorie? Dar la UNATC, sectia Teatru si Film ce se face?

funditaa

Răspuns Câştigător
| CarlaElena a răspuns:

Dacă tu simţi că asta e cu adevărat ceea ce vrei să faci în viaţă, e ok. Dar înainte să mergi la un liceu de arte si la UNATC, ar fi bine să iei nişte cursuri la un teatru din apropiere. Şi dacă stai în Bucureşti, cu atât mai bine. Cu siguranţă, ai nevoie de părerea unui cunoscător. E foarte riscant să te arunci în urmarea cu stricteţe a unor paşi de viitor fără măcar o asigurare a talentului tău. Până atunci adoptă un stil cât mai nonconformist, încearcă să scapi de orice urmă de timiditate, de orice inhibiţie şi dă drumul din interior acelei puteri copleşioare ce zace în toţi actorii valoroşi. Succes mult îţi doresc

11 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Şi tu chiar crezi că tanti aia ţi-a ghicit în zaţul de cafea? Really now.

| GiiaaBăă explică (pentru MalleusMaleficarum):

What? Nu mi-a ghicit nicaieri. Doamne fereste daca nu stii nu raspunde. Nu avem nevoie de astfel de oameni pe TPU :*

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru GiiaaBăă):

*Facepalm* Mă refeream, tu chiar crezi toată povestioara aia? Dacă aşa i s-a întâmplat femeii aleia asta nu înseamnă că şi ţie ţi se va întâmpla la fel.
Eşti naivă.

| AndraRox a răspuns:

Buna.Nu crezi ca sunt toti pasii astia prea ca la carte`? adica > te duci la liceul ala, faci scoala aia, pe profilul ala, dupa aia te duci acolo si mergi dincolo si tot asa. Acum sa fim seriosi! eu inteleg ca voia sa te ajute, dar acum daca o persoana (actrita) a urmat pasii astia asta inseamna ca trebuie sa faci si tu EXACT la fel? Eu te cred ca iti place teatrul, dar asta vine de la sine. Vei vedea la ce liceu de arta te vei duce si ce facultate de teatru vei urma. Acum, mie sincer mi se pare aiurea sa faci intocmai cum ti-a spus stra-matusa ta, care stia si ea de la alta actrita. Poti ajunge actrita si daca urmezi alte licee si alte facultati. app` si nu trebuie doar sa arati bine si sa stii sa vorbesti engleza, ca sa iti faci o cariera in tearu. Trebuie sa ai asta in sange, sa studiezi cu profesori adevarati si mai intai de toate sa ai talent. Nu poti ajunge un actor bun peste noapte, si asta doar pentru ca iti doresti foarte mult. Si eu am lucrat cu un regizor si am avut sansa sa cunosc o actrita consacrata din Romania, si asta la o preselectie.
Nu te baza pe frumusete si pe cuvintele acelei doamne.
Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!

| AndraRox a răspuns:

Aaa si > Nu poti spune.Pur si simplu imi place sa fiu actrita, asta e visul meu. Dar esti vreo actrita si nu stiam eu? poate iti place sa joci si tu niste roluri, sau poate ai fost si tu Alba-ca-Zapada la gradinita, dar actrita NU ESTI!

| flaviutu a răspuns (pentru AndraRox):

Ba da, poate fi actrita... cand vine vb de o meserie ca (doctor, profesor) dar tot ce inseamna actorie=arta, oricine poate face arta (deci oricine se poate numi actor) nu trebuie sa ai o diploma, exista oameni care nu au nici o scoala in domeniu si cu toate astea au ajuns persoane importante! Si eu sunt actor (am 15 ani), nu am facut facultate laughing dar exista si actori adolescenti! Pe mine, nimeni nu ma sutine in ceea ce fac, dar am fost solicitat sa joc in scurt-metraje, piese de teatru!

| RoxanaGhost a răspuns:

Salut happy
Ştiu că nu am ce răspuns să-ţi dau la întrebare, având în vedere faptul că e pusă în 2012, mai mult am nevoie eu de ajutor, pentru că şi eu vreau tot la arte->secţia actorie happy
Dacă vrei putem vb prin mesaje private.Îţi dau ID-ul meu acolo happy

| pnker a răspuns:

In principiu, cam asta ar fi drumul de urmat, dupa cum ti-a spus stra-matusa ta. Am colegi care au mers la Universitatea de Arte din Tg Mures la actorie dar cred ca iti trebuie si talent la asta. Nu trebuie doar sa arati bine sau sa iti doresti asta, cred ca asta trebuie sa o ai in sange. Trebuie sa fi obisnuita cu publicul, sa nu te pierzi cu firea cand vezi o sala intreaga in fata ta. Daca ai jucat vreodata o piesa de teatru pentru scoala atunci in functie de asta iti poti da seama cam ce presupune.

| TeodoraStef a răspuns:

Iti recomand cursurile de Actorie de la Brevis Music Art, intra pe www.brevis.ro

| YourNightmare a răspuns:

MalleusMaleficarum are dreptate. Nu poti sa te bazezi pe povestioare din astea. In actorie ai nevoie de talent, iar cu talent te nasti. Deci inainte sa te arunci cu capul, iti sugerez sa mergi la un profesor de teatru care te-ar putea evalua spre a-ti spune daca ai sau nu veleitati in domeniu. Altfel iti ratezi viitorul doarwinking

| Ciprian_Isidor_1933 a răspuns:

Uite aici e ceva interesant : www.cursurideactorie.com