| Mast3rSound a întrebat:

Voi credeti in superstitii? :-s Postati aici superstitiile pe care le cunoasteti. Fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Foca a răspuns:

Da eu cred
- sa nu arunci painea la co ca dupa asta vei saraci
- cand vezi o pisica neagra fa trebuie pasi innapoi
- sa nu ti ambele mai intre picioare. nu mai stiu dc laughing
-as nu dai sare pe jos ca cica te vei certa happy
-sa nu dai sare la vecinu fara macar 1 leu iar saracesti
-si sa dai fundita cum ai promis ca asa e bine happy rolling on the floor

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu sunt o persoana superstitioasa.

| Ciprian a răspuns:

# Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion;
# - Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion;
# - Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea;
# - Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc;
# - Numarul 13 poarta ghinion;
# - Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc;
# - Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine;
# - Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani;
# - Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat;
# - Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superstitiile au inceput cu secole in urma, cand stramosii nostri incercau sa-si explice circumstantele misterioase sau evenimente prin cunostintele dobandite de-a lungul timpului. De exemplu, inainte de dezvoltarea stiintei care exlica destul de multe lucruri obsnuite din zilele noastre, totusi pentru oamenii acelor timpuri unele lucruri erau considerate ciudate cum ar fi de ce oglinzile arata reflectiile noastre sau de ce ne apar umbre cand este soare, oameni din trecut au motivat ca o umbra sau o reflectie a fost o parte din sufletul lor. Daca cineva a rupt ceva pe care umbra sau o reflectia a aparut, oamenii credeau ca sufletul lor a fost vatamat. Prin urmare, atunci cand o persoana care a spart o oglinda, se considerat ghinion sau un rau mare. Astazi, stim ca reflectiile si umbre nu fac parte din sufletele noastre, dar inca se crede ca a sparge o oglinda este ghinion mare. Deci, o superstiţie este "o credinta sau o practica", care se agata de oameni, chiar si dupa noi cunostinte sau fapte dovedească faptul ca aceste convingeri sunt neadevarate.

Cele mai comune superstitii
- Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion;
- Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion;
- Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea;
- Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc;
- Numarul 13 poarta ghinion;
- Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc;
- Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine;
- Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani;
- Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat;
- Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta;

pe astea le cred dar fie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@DjAly, ce simplu e cand altu scrie si tu copiezi nu, plagiere placuta;), mai ales cand prostii nu se prind;).
http://superstitii.visele.ro/

xoxo, didi

| maryanshmen a răspuns:

Eu nu prea mai cred in superstii. Dar cand eram mic eram atat de superstitios incat faceam toate lucrurile de doua ori sa cu pereche dar nici acum nu-mi dau seama dc, sau la un meci al stelei cand juca in cup uefa stateam tot meciul intr-o singura pozitie ca sa castige echipa dar acum numai am superstitii.

| denisab2 a răspuns:

Sunt multe superstiti, sincer eu nu cred in asa ceva, un singur tip de suerstiti imi plac:alea cu ora fixa ca inseamna ca te iubeste, la 59 te uraste etc.nici astea nu is pe bune da mno fetele le mai iau in seriosbig grinwinking

| ZuzuVreaCiocolata a răspuns:

Nu cred oh go on.
Dar uite cateva :

-daca stai in coltul mesei, ramai nemaritata

-daca cineva cu care nu te-ai mai vazut de mult timp nu te recunoaste inseamna ca te imbogatesti

-daca mananci colt de paine o sa ai baieti

-daca mananaci din cratita o sa ploua la nunta ta

-daca te impiedici cu stangul o sa ai ghinion toata ziua

-daca vezi o pisica neagra si nu faci trei pasi inapoi, o sa ai ghinion

-o oglinda sparta inseamna sapte ani de ghinion

Si... am cautat si pe net. Asta mi s-a parut amuzanta:"Sa vezi o ambulanta aduce ghinion daca nu te ciupesti imediat de nas sau daca nu iti tii respiratia pana ce vezi un caine negru sau maro.laughinglaughing