| sym0nyck a întrebat:

Voi ce superstitii de nunta cunoasteti? credeti in ele?
(vreau exemple de astfel de superstitiibatting eyelashes )

Răspuns Câştigător
| MM a răspuns:

Http://www.nuntaperfecta.net/superstitii-legate-de-nunti.html

http://www.acvaria.com/superstitii_casatorie.php?p=simboluri

http://www.afla.ro/articole/683/traditii-si-superstitii-de-nunta.html

Sunt multe..prea multe si ar fi pacat sa le credem si sa ne conditionam cea mai frumoasa zi din viata.

7 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Bine ca n-am stiut de o chestii din astea, ca am inceput viata de casatorie fericita. Conteaza ce fel de oameni sunteti, cat de pregatiti pentru casatorie, nu altceva. (Uite ca imi aduc aminte de ceva. In ziua casatoriei la noi a plouat aproape continuu, rochia mi s-a murdarit putin de cum am iesit din bloc, dar nu a avut nici o legatura cu ce a urmat in viata noastra)

tundenana
| tundenana a răspuns:

Superstitii sunt multe... ar fi prea de tot daca le-am respecta pe toate... cele mai respectate superstitii si pot sa zic ca si interesante (cel putin pentru mine a fost)... in ziua nuntii sa porti ceva nou, ceva vechi, ceva imprumutat si ceva cu albastru... ii interesant deoarece poti purta obiecte care au valoare sentimentala si care te poate face sa te simti mai bine cum ar fi cerceii lui mama de nunta ei sau inelul bunicii pentru mine a fost absolut extraordinar sa pot purta inelul bunicii mele care se asorta absolut cu rochia mea, un inel superb care de atunci a ramas in posesia mea si pe care sper sa o pot da si eu fiicei mele... alte superstitii poate sa nu te intalnesti cu o alta mireasa in ziua nuntii... sa nu te vada viitor sot in rochia de mireasa pana ce nu vine monetul mult asteptat... astea sunt cele mai cunoscute si cele mai respectate restul superstitiilor cred eu ca tin de zona in care stai, de religie si altele... oricum eu cred ca nimic nu poate afecta fericirea ta daca tu crezi in ea numai voi doi sunteti raspunzatori de fericirea voastra... numai bine

| Orannginna a răspuns:

Eu stiam ca daca esti obisnuit sa mananci direct din oala/cratita iti ploua la nunta.
Dar de curand am aflat ca se spune ca daca iti ploua la nunta, ai noroc de bani in casnicie! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca mireasa trebuie sa poarte ceva nou, ceva imprumutat, ceva vechi si ceva albastru. Daca paharele de sampanie pe care le arunca mirii nu se sparg... e de rau. De asemenea, se zice ca acela care calca primul in biserica va conduce in cuplu.
Nu cred in prostii de astea, dar daca vrei sa fii sigura conformeaza-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi in ziua nuntii ne-am tinut de mana de la biserica pana la restaurant non-stop! Ca sa mergem impreuna toata viata! Nu e bine ca doua mirese sa se vada (daca se intampla trebuie sa schimbe 2 agrafe din par happy ), in timpul slujbei trebuie sa stai cu dreptul in fata daca vrei sa iti conduci sotul dupa bunul plac...altele nu mai stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand va pune popa cununiile sa-l calci pe picior pe domnul mire.vei fi sefa si vei face ca virgula cocosul.rachiul din sticla sa fie rosu.

| Mihai_Egina_1992 a răspuns:

Citeste aici
http://www.nuntidevis.net/superstitii-uitate/
astea chiar sunt uitate...si mai sunt cele clasice, pe care le stie toata lumea http://www.nuntidevis.net/superstitii-superstitii/