| Beiiuka a întrebat:

Ce superstitii >cunoasteti`:? :X fundita cele mai multe:*

Răspuns Câştigător
| andreea98esteacumBubbleS a răspuns:

-Ca daca strigi Auuu in casa atragi spiritele rele

-Nu trece pe sub o scara sau vei avea ghinion;

- Spargi o oglinda : 7 ani de ghinion;

- Poarta ghinion o pisica neagra ce ti-a taiat calea;

- Daca vezi o stea cazatoare, aceasta iti va aduce noroc;

- Numarul 13 poarta ghinion;

- Daca ploua in ziua nuntii vei fi spalat cu noroc;

- Daca iti ard obrajii se zice ca vorbeste cineva despre tine;

- Daca te mananca palma dreapta, dai bani. Daca te manaca palma stanga inseamna ca primesti bani;

- Nu e bine sa lasi mancare in farfurie pentru ca vei avea parte de un sot urat;

- Daca versi sare sau piper pe masa vei avea parte de cearta

Superstitii de Sf. Andrei:

- Noaptea de Sfantul Andrei este una dintre noptile cele mai bune pentru a se face vraji si farmece si este numita si Noaptea Strigoilor.
- In datinile romanilor, in noaptea de 30 noiembrie se spune ca ies moroii si strigoii. Pentru a fi feriti de acestia, oamenii isi ungeau cu mujdei de usturoi ferestrele si usile caselor.
- Ziua de Sfantul Andrei se mai numeste si Ziua Lupului, caci se spune ca in aceasta zi lupul devine mai ager, isi poate indoi gatul care de altfel este teapan (de unde si expresia cand ai gatul intepenit, ca ai gat de lup) si astfel nimic nu-i poate sta in calea atacului lui.
- Sfantul Andrei, considerat si stapanul fiarelor salbatice, se spune ca in noaptea zilei de 30 noiembrie le elibereaza si le trimite sa manance toate vitele celor care nu tin aceasta sarbatoare.
- Se spune ca cei care nu tin sarbatoarea de Sf. Andrei se vor imbolnavi.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat