| radu32 a întrebat:

Bună ziua! Am pictat în ulei, în acrilice, în tempera pe bază de ou, guașă, etc. Dar de o perioadă pictez în tempera care în loc de emulsie de ou, au alte tipuri de emulsii, nici prea scumpe dar nici prea ieftine totuși. Pentru protecție și luciu am folosit vernis special pentru tempera, problema e că am rămas cu fără acest tip de vernis, în schimb am mult vernis pentru culori acrilice, lucios. Întrebarea mea este dacă pot folosi acest vernis pentru acrilice pentru pictura în tempera care, după cum am spus nu este pe bază de ou? Poate afecta lucrarea, se poate întâmpla ceva? Mulțumesc frumos, o zi bună și multă sănătate! happy

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Aa.Atunci da, merge. Daca vrei sa mai tai din efectul de aspect lucios, poti indoi vernisul cu apa.Cu placere.O seara frumoasa.

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu stiam ca merge aplicat vernisul pentru acrilice si peste tempera.Dar din moment ce tu folosesti una facuta de tine, nu ma pot pronunta.Ar fi util sa intrebi la un magazin specializat, cei de acolo sigur iti pot explica cum sta treaba.Sau poti intreba chiar pe profesorul/profesoara de pictura daca inca mai esti la scoala?

| radu32 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc de răspuns! happy Nu e făcută de mine, acea cu emulsie de ou și pigmenți o făceam eu, tempera asta o cumpăr din magazinele de arte plastice. Deci vernisul lucios pentru acrilice ar merge peste acest tip de tempera? O seară bună! happy

| radu32 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult de tot pentru răspuns și sfaturi! happy Era păcat să las atâta vernis pentru acrilice nefolosit și să dau alți bani pentru un alt vernis! O seară liniștită și multă sănătate! happy

| radu32 explică (pentru dullcat):

Bună dimineața! happy Am găsit aici că ai folosit tempera Kooh-I-Noor. Am și eu o întrebare dacă nu te superi, acea marcă de tempera se poate combina cu alte tipuri de tempera la tub, ai încercat, merge sau nu prea? De exemplu eu folosesc doua branduri romanești, de la Daco și de la Combinatul Fondului Plastic. Mulțumesc frumos, o zi bună și multă sănătate! happy

| dullcat a răspuns (pentru radu32):

Buna.Si eu folosesc de la Kooh-I-Noor.Recunosc ca am amestecat doar cu alta marca cand am luat tub mare pentru alb si negru, caci mereu se termina astea.Cred ca merita incercat.Succes!

| radu32 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc frumos și o seară bună! happy

| dullcat a răspuns (pentru radu32):

Cu placere.O seara frumoasa!

| dullcat a răspuns (pentru radu32):

Aa.Atunci da, merge. Daca vrei sa mai tai din efectul de aspect lucios, poti indoi vernisul cu apa.Cu placere.O seara frumoasa.

| gabicoo a răspuns:

Cu ulei de motor ai încercat?

| dullcat a răspuns (pentru gabicoo):

De ce ai raspunde asa la misto? Strici lucrarea si implicit toate orele de munca daca aplici asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit vernis peste tempera pe baza de ou, cred ca a fost putin cam concentrat, fiindca s-a stricat pictura. Sincer, nu știu...