| Wordofthat999999 a întrebat:

Peste ceva timp ma voi muta in Norvegia si ma voi duce sa fac facultatea acolo si ma gandeam la ce facultate sa dau acolo sa aleg dintre criminalistică si design vestimentar pentru moda, iar constiinta mea imi spune sa nu renunt la design vestimentar deoarece imi place foarte mult, plus cand ma uit la lucrarile realizate din trecute la aceea ce am facut in liceu pentru ca tot la design vestimentar am fost si pot sa zic au fost reusite mai ales atestatul si imi place si criminalistica, dar cum am zis as putea sa realizez ceva in strainatate la design vestimentar pentru moda? aici in Romania nu prea fac nimic chiar si unii studenți de la UnArte ma sfatuiesc sau dau in strainatate, as vrea va rog frumos sa ma sfatuiti adica voi persoanele cu o experiență mai vasta in viata, părinții mei nu prea stiu sa ma indrume si o persoana care stie sa-si dea o parere buna, dar repet decizia mea nu o voi schimba de a nu pleca in strainatate in Norvegia pentru ca acolo imi doresc sa ma realizez, va multumesc.

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Incepi cu criminalistica eventual combinat cu drept (foarte bine platit). Si vei putea studia mai incolo design.
Design inseamna o asumare de risc mult mai mare. Dar daca ai o baza, atunci poti risca. Studiaza design cit poti pe cont propriu. Arta se mai si fura.
Succes!

| Wordofthat999999 explică (pentru ALGator):

Am inteles, ma rog vreau sa ic ma pricepi foarte bine si am participat si la olimpiade dar acum nu stiu pentru conteaza sa gasesc dupa ce voi studia acolo loc de munca in acest domeniu de modelling, dar daca na sa vad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domenii mult prea diferite, alege nu doar ceea ce iti place, dar la ce te descurci cel mai bine din aceste 2 domenii. Succes!

| Cannibal a răspuns:

Începe cu criminalistica cu cât știi mai mult cu atât mult mai bine, iar după ce termini cu facultatea de criminalistică ai putea să studiezi si design. Îti doresc mult succes indiferent de ce vei alege!