| mariamari a întrebat:

Cam care este stereotipul arhitectural al caselor din Transilvania?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Http://www.historyarts.ro/afise.htm

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ma voi referi la casele sasesti, foarte numeroase si apreciate in Ardeal.Acestea sunt toate aliniate la strada, fara spatii despartitoare evidente intre ele.Au aspectul unei cetati, gardurile si portile fiind zidite. Ferestrele de la strada au obloane de lemn.Acoperisurile sunt de tigla.Au culori specifice. Cauta pe Google.Imagini.Mira