| anonim_4396 a întrebat:

Când cineva scrie poezii frumoase despre o persoană (sau inspirate de acea persoană) ce fel sentimente are pentru acea persoană?

Răspuns Câştigător
| CassiusAlexander a răspuns:

Singurul răspuns general valabil la întrebarea asta este că are sentimentul că acea persoană e suficient de interesantă pentru a fi muza unei poezii. Dacă e interesantă în mod pozitiv sau negativ sau dacă autorul are vreo atracție către ea este o altă discuție, în funcție de context.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai depinde de persoana respectiva... cineva poate sa scrie o poezie din dispret fata de o persoana, sau din dragoste, de exemplu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Orice sentiment. Dragoste, admirație, ură, furie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Depinde în primul rând ce spune "textul poeziilor" happy

(desigur contează ce tip de relație are cu aceea persoană și ce fel de sentimente nutrește pentru aceea persoana ( amiciție, iubire, ură, relație de rudenie...).

Bănuiesc că dacă un cocalar dorește să facă o "dedicație eminesciană" unui dușman are voie să-și exprime sentimentele, nu? laughing