| Alis57 a întrebat:

Care a fost capitala României înainte de București?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de Unirea Tarii Romanesti cu Moldova nu a existat Romania, ci Moldova, Tara Romaneasca si Transilvania, fiecare cu capitale diferite.

| Werrich a răspuns:

Târgoviște

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Werrich):

Si Iasi... una dintre cele două capitale ale Principatelor Unite între 1859 și 1862 și capitala Regatului României între 1916 și 1918 (în perioada Primului Război Mondial, atunci când Bucureștiul s-a aflat sub ocupație germană).

| florincroitoru a răspuns:

România este o denumire care s-a introdus în 1862. Capitala României a fost de la început la București.
La 1859 (unirea) țara s-a numit Principatele Unite ale Moldovei și Valahiei. Vezi că o țară se numea Valahia, nu Țara Românească.
Valahia a avut capitala la București, iar înainte de București a fost capitala la Tîrgoviște.
Prima capitală a Valahiei a fost Câmpulung, apoi în sec 14 capitala a fost Mutată la Curtea de Argeș.
În secolele 15 și 16 capitala a fost Tîrgoviște. În sec 17 capitala Valahiei a fost mutată la București.