| suntcuriossastii a întrebat:

Care e faza cu poezia,, lecția despre cub" a lui nichita? In cuvintele voastre. Adică perfecțiunea nu poate fi atinsă nu?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Prefecții ea nu exista. Nu poți atinge ceva ce nu exista.

| mihaicelsfant a răspuns (pentru Catrice):

Uite te contraziclaughing eu cred ca existatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu există persoana perfectă si trebuie sa acceptam faptul ca toți avem defecte și calități.

| Karol1877 a răspuns:

Dupa Nichita, perfectiunea nu poate fi atinsa. Aduce in prim-plan ideea de perfectiune printre oameni, dar cum spune "(.)si brusc se fărâmă un colt de-al cubului" indica destramarea perfectului si transformarea aceastuia in ceva omenesc, cu lipsuri.
Notiunea de perfect este cea de divinitate ( Dumnezeu ), religios vorbind.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Cred ca exista perfectiune si se afla in orice.