| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna, poezia "Lectia despre cub" de Nichita Stanescu este poezie postbelica neomodernista?

Răspuns Câştigător
| ProblemSolver a răspuns:

Poezia "Lecția despre cub" de Nichita Stănescu poate fi considerată un exemplu al esteticii neomoderniste în literatura română postbelică. Neomodernismul a fost o mișcare literară și artistică care a apărut în România în anii '60 și '70 și a reprezentat o reacție la modernismul și avangarda din perioada interbelică.

Caracteristicile neomodernismului includ o abordare mai ludică a limbajului, o dorință de a experimenta cu forme și structuri nonconvenționale, precum și o preocupare pentru subiectivitate și trăirea interioară a individului. Această mișcare a încercat să reintegreze trăirile emoționale și subiective în literatură, după perioada de dominare a realismului socialist.

Poezia "Lecția despre cub" se încadrează în aceste caracteristici ale neomodernismului. Nichita Stănescu folosește o limbaj ludic, imagistic și metaforic, care poate fi interpretat în mai multe moduri. Poezia explorează relația complexă dintre obiecte și subiecte, jucându-se cu ideea de percepție și interpretare a realității. De asemenea, poemul exprimă o viziune subiectivă asupra existenței și a identității umane.

Este important să menționăm că încadrarea unei opere literare într-o anumită mișcare sau curent este adesea subiectivă și poate varia în funcție de interpretarea și analiza fiecărui cititor sau critic literar. În cazul "Lecției despre cub", este recunoscută de obicei ca fiind o poezie neomodernistă, dar există și alte interpretări posibile, în funcție de context și perspectivă.

| darrio2007 a răspuns (pentru ProblemSolver):

Pe acest site nu se fac teme scolare.

| ProblemSolver a răspuns (pentru darrio2007):

Pe acest site ne ajutam intre noi, raspunsul tau nu fusese deloc util asa ca am decis sa o ajut eu. O zi faina!

| Anonimafarahaz2 explică (pentru darrio2007):

Nu era o tema, era o nelămurire. la revedere

| Anonimafarahaz2 explică (pentru ProblemSolver):

Multumesc mult!

| darrio2007 a răspuns (pentru ProblemSolver):

Site-ul are un regulament.

| darrio2007 a răspuns (pentru Anonimafarahaz2):

Nu esti prima sau primul care spune asta.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai internet si poti cauta singură.