| BlueDark a întrebat:

Care era materia voastra preferata la scoala si de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie istoria nu prea mi-a placut din cauza manualelor oribile si profilor foarte prosti de care am avut parte.
Nu mi-a placut partea asta de memorat. Adica imi mai plac asa povesti cu razboaie si nu stiu ce, dar profii mei erau plictisitori, veneau si dictau ca niste mori stricate. Cum sa-ti placa asa ceva?
Apoi asa mai cautam eu pe Wikipedia (cand a ajuns Internetul mai accesibil).
Plus ca mie mai mult imi place istoria vizitand locuri. E mai mult placut asa sa afli ceva facand turism. Combini si geografia si istoria.

In rest, mie mi-au placut cam toate materiile. Istoria si religia nu mi-au placut din cauza profilor foarte boooring. De fapt doar un prof de religie a fost misto, dar a fost doar un singur an, era un tip mai neconventional. Restul niste robotei care ne puneau sa scriem la dictare.
Mie imi plac profii mai interactivi, care chiar mai spun ceva si nu stiu doar pentru ei.

32 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sportul. N-are rost sa spun de ce, odata ce eram sportiv de performanta. happy
In plus, adoram geografia.
Iar in ultimii ani, gratie unui adevarat profesor, care a stiut sa ne explice babeste cum stau lucrurile, si fizica.

Bula
| Bula a răspuns:

Oricare materie mi-a placut, la care am priceput logica.
Am avut norocul sa invet bazele de la o invatatoare si profesori foarte buni, care prima data ne-a facut curiosi si abia dupa aceea au inceput sa ne predea materiile.
La istorie si geografie am avut acelasi profesor, care ne-a povestit incat am vazut toate evenimentele si locurile in fata noastra, iar la geografie deja la primul trimestru am facut excursii si la fata locului am invatat desenarea si folosirea hartilor.
La fel, si la celalalte materii primele ore au fost de demonstratii practice. Pentru fizica, chimie si biologie am avut laboratoare separate in care am facut sau macar am vazut pe viu toate experientele interesante.

O singura profesoara de matematica nu s-a conformat in acest model (clasele 6-8). A inceput orele cu scrierea formulelor pe tabla, nu a explicat nimic pe intelesul clasei, iar ora urmatoare taia si spanzura elevii. A fost in curand schimbata la cererea elevilor, fiindca nimeni n-a inteles aproape nimic si urmau examenele. Profesoara care a inlocuit-o a reusit sa repare situatia si in doua semestre ne-a pregatit cu brio pentru examenul la clasa a 9-a.

| Adry05 a răspuns:

Limbile straine

| RAY a răspuns:

In generala istoria cred a fost o tortura scoala pentru mine https://www.youtube.com/watch?v=Dsp_8Lm1eSk
in liceu a fost altceva pentru ca eram la seral asa ca multe ore le am facut singur sau cu doi, trei colegi, dar a fost super ok, mi-a placut chimia, biologia, fizica, engleza, logica
in facultate am fost iar papagal

| BlueDark explică (pentru RAY):

Si eu le aveam cu biologia si chimia.

| RAY a răspuns (pentru BlueDark):

Pai cand esti singur cu profa in clasa inveti mai multe, chiar mergeam din placere

| Nemessys a răspuns:

Maticamatica clasa a4-a
fizica de clasa a5-a (astronomie)
romana DOAR DE CLASELE 5-8
geografia din clasa a-9a.
psihologia.
si istoria trebuie musai sa-mi placa in a12-a rolling on the floor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Româna.
Pentru că este limba oficială.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matematica, informatica si istoria. De ce? Pai la prima iti folosesti creierul, a 2 e doar o pasiune si a 3 depinde doar de memorie buna si curiozitate sa aflii cat mai multe. Ce nu e de placut la astea 3?

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Hmmm....toate sunt faine.Cu istoria nu le am, nu pot retine date.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ti am zis, proful meu de istorie stia sa isi faca placute orele. In ita am avut doar profesoare. Au fost ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie istoria nu prea mi-a placut din cauza manualelor oribile si profilor foarte prosti de care am avut parte.
Nu mi-a placut partea asta de memorat. Adica imi mai plac asa povesti cu razboaie si nu stiu ce, dar profii mei erau plictisitori, veneau si dictau ca niste mori stricate. Cum sa-ti placa asa ceva?
Apoi asa mai cautam eu pe Wikipedia (cand a ajuns Internetul mai accesibil).
Plus ca mie mai mult imi place istoria vizitand locuri. E mai mult placut asa sa afli ceva facand turism. Combini si geografia si istoria.

In rest, mie mi-au placut cam toate materiile. Istoria si religia nu mi-au placut din cauza profilor foarte boooring. De fapt doar un prof de religie a fost misto, dar a fost doar un singur an, era un tip mai neconventional. Restul niste robotei care ne puneau sa scriem la dictare.
Mie imi plac profii mai interactivi, care chiar mai spun ceva si nu stiu doar pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romana, literatura universala, istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romana,biologia,istoria.La prima imi place mult literatura, de a 2-a aveam nevoie, dar ma si pasiona si a 3-a este foarte captivanta si necesara.

| iamprettybored a răspuns:

Fizica.
Pentru că învăț despre fenomenele din jurul meu.

| BlueDark explică (pentru iamprettybored):

Vai...ce uram eu fizica laughing

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Chimie organica. Pur si simplu ma fascineaza totul la ea, de la legaturile sigma si pi pana la alcatuirea aminoacizilor si formulele plane. E si pentru ca ma pricep la ea.

| Petrovic a răspuns:

Materia mea preferată este Chimia. De ce? Pentru că este singura materie la care reușesc să iau note mari și o înțeleg.

| CosminFlo a răspuns:

Este Tehnologia Informatiilor si a Comunicatiilor (TIC). Ma pasioneaza tehnologia, vreau sa ma axez pe acest domeniu in viata, pentru ca imi place, in concluzie calculatoare.

| BlueDark explică (pentru CosminFlo):

Si mie imi placea.

| iHateLuckyPersons a răspuns:

Istoria din punctul meu de vedere, pentru ca trebuia sa memorezi niste chestii(''foarte greu'')si aflai lucruri interesante, dar in a 10-a am dat de un prof cam batran si odata trebuia sa-mi puna 8, a si zis-o si m-am trezit cu 5 plm.Sa nu uitam religia, cea mai faina ora pentru ca puteam sa dorm

| BogdanKing27 a răspuns:

Pauza mare, pentru. că întâlnesc gagici.

| Adenadelle a răspuns:

Sincer, antimateria big grin

| unanonim34gfd a răspuns:

Sportullaughing Aveam un profesor de sport alcoolist care îmi dădea voie de fiecare dată să merg la magazin iar lângă școală era un bar care avea și o masă de biliard și nu mai veneam înapoi, acolo rămâneam până se terminau orele laughing Rămâneam de fiecare dată corigent dar mă duceam la limită, exact când se dădeau corijările și mă treceau cu media 5. Așa am terminat eu liceul laughing

| Daniela_Gabriella_2000 a răspuns:

Limba Romana - ador sa citesc si sa fac compuneri
Istoria si Geogragia Romaniei- sunt pasionata din general de Romania

| Maricescu_Mara-Stefania_1975 a răspuns:

Romana,deoarece inteleg tot si doamna noastra profesoara e foarte buna si in plus invat pentru mine, nu pentru alte persoane.(PS sunt cls a 5-a)