| laura64 a întrebat:

Care este cea mai inalta biserica din lume, dar de la noi din Romania?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Templul Vaticanum, San - Pietro - Roma : 186, 36 m / Catedrala Mitropolitană - Iaşi.

6 răspunsuri:
| medex3 a răspuns:

Manastirea Sapanta-Peri, situata in apropierea localitatii Sapanta, este o manastire cu traditie, infiintata pe vremea voievozilor Dragosesti pe locul unei vechi sihastrii ce purta hramul Sfantul Arhanghel Mihail. Distrusa in 1703, Manastirea Sapanta-Peri a fost reconstruita la sfarsitul secolului XX si inceputul secolului XXI. In acest loc a fost construita cea mai inalta biserica de lemn din lume, de 78 de metri, mai inalta decat Statuia Libertatii din New York. Biserica este construita in stil maramuresean, din lemn masiv de stejar.

| SelenaDesire a răspuns:

Hei! ^_^

Ai aici un link care iti spune totul despre cea mai inalta biserica, dar nu doar din Romania, ci din toata Europa :

http://www.romanianmonasteries.org/ro/maramures/surdesti

| cmm a răspuns:

ULM, in Germania, se incadreaza la cea mai inalta biserica din lume cu 161 de metri este o biserica luterana.Biserica este de asemenea si una din putinele biserici cu arhitectura gotica ce au ramas in picioare in Europa.
In Romania, eu zic ca este Biserica Neagra din Brasov.

| perla a răspuns:

San Pietro-Roma, si in Romania cred ca o catedrala in Iasi.nu stiu cum se cheama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bieserica din Sapinta 172 m

| Griger_Alex_1996 a răspuns:

Prostiiiii laughing))))...ce'a mai inalta biserica din lume este Domul din ULM, Germania, cu o inaltime maxima de 161, 53 m. I'ar de la noi din tara, ce'a mai inalta biserica respectiv catedrala este ce'a din Timisoara, cu o inaltime de 90, 5 m. nici pe departe ce'a din Iasi + ca sunt chiar in Timisoara alte biserici foarte inalte ce o depasesc pe respectiva catedrala din Iasi! happy