| olivian a întrebat:

Acum care mai e cea mai inalta cladire din lume?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Inainte de Burj Dubaj cea mai inalta cladire a fost Taipe 101 din Taiwan avand 508 m. Acum cea mai inalta este Turnul Bujr Dubai, care inca nu este finalizat. Oricum sunt deja facut planurile pentru alte doua viitoare constructii care ii vor lua locul. Una / Mile High/ avand de doua ori inaltimea actualei cladiri Burj Dubai -
http://www.agenda.ro/news/news/1693/cea-mai-inalta-cladire-din-lume.html
Iar americanii se pare ca vor sa construiasca o cladire de peste 3200 m. (adica trei kilometri - care sa aiba 500 de etaje si in care sa incapa 1 milion de oameni...)
http://revistapresei.hotnews.ro/......luarea.htm

6 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Turnul Dubai-Burj Dubai...

eileen
| eileen a răspuns:

Burj Dubai, un zgarie nori de 818 m din Dubai, aflat in continuare in constructie.

cristian
| cristian a răspuns:

Prinţul Arabiei Saudite, miliardarul Al-Waleed bin Talal, plănuieşte să ridice în oraşul Jeddah cea mai înaltă clădire din lume, cu o înălţime de peste un kilometru, potrivit Descopera.ro.

Viitorul turn face parte dintr-un proiect mai amplu, evaluat la 26, 7 miliarde de dolari, anunţă reprezentanţii firmei delegate cu elaborarea proiectului, Kingdom Holding Company.

Citeşte mai multe despre cea mai înaltă clădire din lume care va avea un kilometru înălţime pe www.descopera.ro.

| otypa a răspuns:

Burj dubai... aha coloana infinitului, hm dar nu este cladire.

| cube a răspuns:

Burj Dubai are 160 de etaje şi constructorii adaugă câte un nivel nou pe săptămână. Cladirea va avea 700 de metri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turnul Dubai(Burj Dubai)