| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel bai bun poet în viață! De ce?

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

E greu, daca nu imposibil, sa spui care e cel mai bun poet in viata. Cartarescu este cunoscut mai mult ca prozator.
Din poetii contemporani nu pot sa nu-i remarc pe Ioan Es. Pop, Adrian Suciu, Emil Brumaru, Ana Blandiana, Florin Iaru, Ion Muresan. Si multi tineri care urmeaza sa confirme talentul pe care-l au.
In fine, poezia romaneasca se afla intr-o criza, asta-i clar.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Roman, dupa parerea mea, Mircea Dinescu. International, iarasi dupa parerea mea, Philip Larkin, asta deoarece Charles Buwovski a murit.

| pwp a răspuns:

Mircea Cartarescu...si cel mai cunoscut.

| Eღilia62 a răspuns:

Mircea Cartarescu.Pentru ca are poezii cu valoare literara semnificativa.

| AddXf a răspuns:

Noi insinewinking crede-ma happy

| ilegalnonstop a răspuns:

Tudor Sisu

| THC26 a răspuns:

Stiu eu mai multi : Cedry2k, Dragonu, Sisu, Carbon, Aforic, Kazi Ploae, Chimie si multi altii!

| tarik44 a răspuns:

Mircea Cartarescu... Opinia mea.

| Cristina0596 a răspuns:

Light07 laughing)))