| larysa a întrebat:

Care este cel mai mare poet din lume?

Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Hmmm...Cred ca cel care are in jur de 2 metrii!winking

12 răspunsuri:
| viorel2c a răspuns:

Un criteriu ar fi inaltimea, greutatea sau numarul de opere scrise. Un altul ar fi epoca in care a trait.Nimeni nu cred ca ar putea spune obiectiv asa cum intrebi tu "care este" darmite care a fost

tundenana
| tundenana a răspuns:

Pt mine Shakespeare ramane the best... iar dintre poetii nostri Mihai Eminescu...

| bluedar a răspuns:

Din lume, pai e foarte greu sa te pronunti si sa zici care este la ora actuala proclamat cel mai mare poet. Nu exista nici unul ca fiind cel mai cel. Pentru fiecare natie exista cel mai mare dintre ai lor. Cum spunem noi ca Eminescu e cel mai mare poet al romanilor. Dar Eminescu nu e cunoscut in afara? asa ca de ce l-ar numi cineva cel mai mare poet al lumii. Italieni, elvetieni, spanioli, brazilieni, sloveni, croati, bulgari( ii enumar pe acestia ca sunt printre cei pe care eu personal i-am intrebat)daca au auzit de Eminescu, Porumbescu, Enescu. si alti "-escu" importanti pentru noi si raspunsul a fost acelasi. "NU", In schimb ei mi-au zis de-ai lor, de care nici eu nu auzisem niciodata si nu cred ca voi auzi pe viitor... Cel mai mare poet al lumii difera de la om la om, tu, pentru sufletul tau, il alegi pe care vrei, dar nu inseamna ca otti vor recunoaste asta, depinde de preferinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal spun cu toata dragostea ca cel mai mare poet a fost Mihai Eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare poet este Cecco Angiolieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cared ca mihai eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai Eminescu este cel mai ''mare'' poet din Romania si nu ma refer la inaltime ma desteptilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai Eminescu pentru ca sunt la LICEUL TEORETIC Mihai Eminescu si stiu lucruri incredibile despre el happyhappyhappyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare poet al lumii este Mihai Eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mine cred ca este Alexandre Dumas

| Tenderwind a răspuns:

Nu poți vorbi de „marime" in cazul poeților. Poți intreba adespre valoare, despre importanța sau mai bine zis despre impactul asupra spiritului umanității. Din punctul acesta de vedere nu putem fi decât subiectivi și vom spune că Eminescu este pentru români tot atât de „mare", adică de important cum este Goethe, pentru germani, Byron pentru englezi, Hugo pentru francezi sau Dante pentru Italieni. Inegalabil prin impactul asupra culturii universale rămâne, cred, Homer!
De ce el? asta e o discuție mai lungă și are nevoie de argumente care nu încap aici...