| Masca100 a întrebat:

Ce viata are un scriitor/poet?

Răspuns Câştigător
| Gnomic a răspuns:

Parerea mea...un om se naste cu acest dar pentru ca i se da si un obstacol pe care sa il depaseasca cu ajutorul darului. Poetii au lumea lor si sunt puternici. De aceea sunt nascuti in circumstante atat de crude uneori. Prin asta, Natura vrea sa arate ca nimic nu se intampla fara motiv. Tot ce creaza Ea e perfect, desii unii se plang de Destinul lor. Pana la urma e doar o alegere. Sa te nasti poet si sa renunti la dar e un lucru trist, pentru ca ramai cu acel obstacol care devine din ce in ce mai greoi. nu stiu sa ma exprim bine insa, sper sa ...ma intelegi tu,,

13 răspunsuri:
| Gnomic a răspuns:

Un poet se naste cu un dar, si cu un obstacol. E Natura care vrea sa arate ca totul e perfect iar omul nu ar trebui sa se planga de viata. Un poet e capabil de multe lucruri, e puternic pentru ca are lumea lui, are o imaginatie cu care poate sa treaca de orice obstacol. Se naste in circumstante care il fac patetic sau ridicol, insa el nu da importanta acetor lucruri pentru ca e puternic. Traieste doar oentru lumea lui. Insa depinde si de mentalitatea lui. Un poet optimist isi protejeaza lumea lui cand se simte atacat si ridiulizat de viata insa unul pesimist se izoleaza intr'o solitudine crunta.
Natura ne inzestreaza cu calitati pe masura. Un poet ar trebui sa fie cel mai puteric si inteligent om dintr-o societate. Insa viata e doar o alegere. Un poet pesimist e mai chinuit si mai slab decat un om normal. E doar o alegere.

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Naspa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul adevărat, are mai multe vieți.

| manuel2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un scriitor are viata vesnica, traieste prin operele lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru manuel2012):

N-ai înțeles ce-am vrut să zic, dar e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are o viata de rahat, cat timp traieste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc un scriitor... Pai mai mereu sta la calculator si scrie, in rest e un om obisnuit. happy

| Ando1dul a răspuns:

Cred ca are o viata plictisitoare.toata ziua in casa scriind.cat de grozav poate sa fie? cred ca daca esti scriitor iti irosesti viata pentru altii care mai tarziu vor beneficia dupa urma muncii tale fara sa fii rasplatit.ca Eminescu nu a primit averi pentru operele sale.

| bianca240 a răspuns:

Pai un poet isi petrece timpul mai mult scriind...cea ce vede el in natura.din experientele sale le amesteca cu basme sau alte lucruri si le scrie unele personificate unele normale.

| Madutselllll a răspuns:

Depinde,de personalitate de exemplu
Daca,este o persoane Romantica -Scrie romante,si are parte,de clipe singuraticestraight face, privind stelele, si descifrandule parerea.
.

| Rose4342 a răspuns:

Un scriitor are viata putina(adica traieste putin)nu ai vazut ca astia:eminescu, ion creanga care au fost mari scriitori nu au trait multi ani...iti zic eu ca sa te faci altceva...

| pisicutza12maria a răspuns:

Un scriitor isi petrece timpul scriind mult si in scrierile sale isi poate exprima un sentiment( tristete, bucurie...) sau gandurile sale. El se simte bine cand scrie si de obicei un scriitor citeste mult.

| JustAnOrdinaryShadow a răspuns:

Banala si grea, avand in vedere ca toti au devenit cunoscuti dupa moarte. In fine, ma refer la scriitorii/poetii vechi, nu la cei moderni ce scriu cateva romane pentru adolescenti si fac milioane.
Oricum si ei sunt oameni. Viata lor nu depinde neaparat de faptul ca sunt scriitori.