| MrBlueEnergy a întrebat:

Care este diferenta dintre catolici si ortodocsi? Ca si catolicii au icoane in biserica, si ei merg duminica la biserica, se inchina la fel ca noi, cred in Dumneze in Fiu si Fecioara. Deci, unde de diferentiem?

Răspuns Câştigător
| GoddesWilma a răspuns:

Pai uite o diferenta care se observa mai tot timpul
isi fac cruce invers decat a ortodocsilor tongue... ortodocsi din dreapta in stanga si ei din stanga in dreapta tongue
funda?batting eyelashes

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai ireconcilibila diferenta este Papa, de fapt asta a si dus la Marea schisma din 1054, cand ortodoxia s-a despartit definitiv de catolicism. Toti catolicii il recunosc pe Papa drept sef al Bisericii Catolice din intreaga lume, pe cand ortodocsii nu il recunosc, ortodoxia nu are un cap suprem, fiecare tara are propriul patriarh. Numai bine!

| ionut1980 a răspuns:

In mare parte astea, dar mai sunt si alte mici diferente de dogmatica http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm

| mami a răspuns:

si mai este o diferenta care nu a fost amintita
preotzii ortodocsi se pot casatorii iar cei katolici nu
slujbele in general sunt scurte maxim 1 ora iar la ortodocsi incepe programul religios duminica la ora 9 si se termina la 12 urmeaza botezuri si parastase

| Razvan a răspuns:

Au un tip diferit de împartăşanie şi sunt sub climat papal

| Kido_2144 a răspuns:

Alta diferenta ce nu a fost postata de cei dinaintea mea mai este si Purgatoriu ( adaugat la Iad si Rai => e un fel de loc unde se duc cei de la mijloc = pacatosi dar nu foarte, si credinciosi dar nu foarte. ) Alta mai este aceea ca noi ortodocsi nu o slavim atat de mult pe Sfanta Maria ( Santa Maria ). Bafta! Oricum asemanarea ce sta la baza tuturor religiilor este divinitatea ( in care si cei mai mari atei nu pot spune ca nu cred, doar daca sunt ipocriti si nu au macar 4 clase terminate pe bune. )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferentele nu sunt mari... dar sunt...in bible la catolici le explica altceva decat la ortodoxi (in unele locuri nu e cu totul alta intelegere in biblia catolica).
Catolicii stau pe banci. sunt mai moderni.pe langa ortodoxi. ei sunt simpli.cred cu sufletul in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ei au un post mai bland(lapte, oua, branza dar fara carne)au o alta biserica si cam atat stiu eu