| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre masa si greutate? fundita pentru cel mai explicit raspuns

Răspuns Câştigător
| flavius01 a răspuns:

Greutatea este forta cu care Pamantul atrage corpurile si este masura in Newton ( N ) iar masa este masurata in kg si este "cat cantereste" un corp. Greutatea este egala cu constanta gravitationala g inmultita cu masa, deci de aici rezulta si diferenta

2 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Masa este o proprietate fizica a tuturor corpurilor. Unitatea de masura pentru masa in S.I. (Sistem international) este kg. Greutatea este o forta exercitata de corpuri datorita atractiei gravitationale a Pamantului. Ea se calculeaza dupa formula: G=mxg, unde g=constanta gravitationala/ acceleratie gravitationala. Pe pamant ea are valoarea de aproximativ 9, 8N/kg, dar depinde de altitudine. Pe luna, ea este diferita: este de 1, 6 N/kg, si de aceea, pe luna corpurile "plutesc".

In concluzie, masa este o proprietate, iar greutatea este o forta(marime fizica).

Sper ca te-am ajutat!winking

| iFollowRivers a răspuns:

Masa unui corp este măsura materiei pe care acesta o conţine. Masa unui lingou de aur, de pildă, este egală cu suma maselor atomilor de aur ce constituie respectivul lingou. Greutatea unui lingou de aur, în schimb, este rezultatul exercitării asupra masei corpului a forţei de gravitaţie. Care e semnificaţia acestui fapt?
Masa unui corp este măsura materiei pe care acesta o conţine. Masa unui lingou de aur, de pildă, este egală cu suma maselor atomilor de aur ce constituie respectivul lingou. Greutatea unui lingou de aur, în schimb, este rezultatul aplicării asupra masei corpului a forţei de gravitaţie. Care e semnificaţia acestui fapt? Greutatea depinde de locul în care vă aflaţi în univers. Dacă veţi face o călătorie pe Lună, veţi avea surpriza sa observaţi că aţi "slăbit" brusc, având o greutate mai mică decât pe Pământ pentru că gravitaţia exercitată de Lună este mai mică. Desigur, numărul de atomi aglutinaţi ce vă construiesc organismul rămâne acelaşi, prin urmare emigrarea pe Lună nu este tocmai soluţia pentru slăbitul rapid... Forţa de gravitaţie pe Pământ are valoarea de 10 Newton/kg. Forţa de gravitaţie pe lună este de 1, 6 N/kg.
Formula care uneşte greutatea de gravitaţie şi masă este următoarea:
Greutatea = Masa × Gravitaţia