| SelenaTpu a întrebat:

Care este diferența între creioanele de tip B și cele de tip H?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Duritatea si culoarea amprentei pe hartie

https://workshopsinfrance.com/......encils.jpg

https://i.pinimg.com/......518840.jpg

B sunt cele moi, ideale pentru hasurat (linie groasa), fill si colorat.

H sunt cele aspre (dure), ideale pentru linii subtiti, hasura, etc

HB sunt cele de duritate medie, ideale pentru scris si desen tehnic

| SelenaTpu explică (pentru NLS):

Si care crezi ca e mai bun pentru desenat (nu tehnic)?

| NLS a răspuns (pentru SelenaTpu):

Cele din categoria H sunt mai utile la schitat faza initiala si sunt foarte bune pentru hasurat (hasura la desen tehnic) sau pentru detalii fine, forme foarte mici, unde o urma mai groasa de mina ar strica tot desenul.

Cu B tragi liniile finale de contur, sau poti sa le folosesti la "umplere". Si de asemenea sunt potrivite pentru umbre.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duritatea grafitului/minei ce determina intensitatea linie din punct de vedere al culorii si grosimii. O mina mai dura(H, 2H, 3G, etc.) va lasa o linie tot mai fada/subtire deoarece lasa mai putin materital pe hartie, iar o mina mai putin dura, mai moale(B, 2B, 3B, etc.) va lasa o linie mai intensa/neagra si groasa deoarece lasa mai mult material pe foaie. H vine de la "hard" iar B de la "black".

| SelenaTpu explică (pentru anonim_4396):

Si care crezi ca e mai bun pentru desenat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SelenaTpu):

Teoretic amblele, in functie de process. Cu H, 2H, etc. poti schita, linile fiind foarte subtiri si fade poti veni dupa cu un creion de tip HB/B si faci linii mai finale, detalii, etc.
Daca totusi nu esti foarte tehnica in ceea ce priveste desenul folosesti un creion HB.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Taria minei de creion.

| Brizbriz a răspuns:

B inseamna black (negru)
H inseamna hard (greu, rigid)

in practica, unul moale (B) lasa urme usor, dar se toceste repede si se rupe mina usor, insa e foarte bun pe hartie

unul tare (H) lasa urme greu, dar e foarte bun NU pe hartie, ci cand trebuie sa trasezi marcaje pe chestii ca placaj, lemn, mai ales metal, samd, unde un B s-ar rupe mult prea repede