| JamesWatson a întrebat:

Care este diferenta între Visa și MasterCard?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Singura diferență reală care există între Visa și Mastercard este că cardul dvs. funcționează în rețeaua de plată pe care o operează compania. Un card Visa nu va funcționa în rețeaua Mastercard și invers.

În cele din urmă, orice alte diferențe de carduri provin din cardul specific pe care îl ai. Nu toate cardurile Mastercard sunt la fel și nu toate cardurile Visa sunt la fel.

Cum sunt cardurile Visa și Mastercard similare?
Visa și Mastercard sunt ambele rețele de carduri. Asta înseamnă că gestionează rețelele de plată pe care își lucrează cardurile, dar nu aprobă sau nu emit carduri consumatorilor. Când primiți un card de credit Visa sau Mastercard, îl primiți de la o bancă, cum ar fi Chase JPM, + 1, 14%, Wells Fargo WFC, -0.38% sau alte organizații.

Acest lucru este în contrast cu modul în care carduri, cum ar fi Descoperiți DFS, + 1, 56% și American Express AXP, muncă. Aceste companii operează rețele de plată, dar emit uneori și carduri direct.

Un beneficiu al modului în care Visa și Mastercard funcționează este acela că sunt capabili să încurajeze o acceptare mult mai largă decât alte companii de cărți de credit. Rețeaua Visa este puternică de 28 de milioane de comercianți. Rețeaua Mastercard cuprinde 30 de milioane de comercianți. Este rar ca unul dintre tipurile de cărți să nu fie acceptat atunci când este altul. Ești mult mai probabil să găsești un comerciant care acceptă Visa și Mastercard în timp ce nu acceptă Discover sau American Express.

Alte asemănări între Visa și Mastercard
Deoarece specificul cardului dvs. depinde de ce tip de Visa sau Mastercard aveți, ambele tipuri de carduri oferă o varietate de opțiuni. Iată câteva dintre considerentele și opțiunile pe care le vei găsi dacă alegi Mastercard sau Visa.

1. Scorurile de credit sunt necesare pentru carduri

Companiile de carduri de credit nu decid dacă sunteți aprobat pentru un card sau nu. Banca care sponsorizează cardul este cel care face apelul final pentru că sunt cei care își asumă riscul financiar pentru a vă extinde creditul. Unele carduri necesită scoruri de credit bune sau excelente pentru aprobare, în timp ce altele sunt aprobate pentru persoanele cu calificări de credit mai mici.

https://www.marketwatch.com/......2019-07-15

Cardurile de recompensă sunt o opțiune

Atât Mastercard, cât și Visa lucrează cu bănci care oferă carduri de credit recompense. Acestea pot include:

Recompense de călătorie, cum ar fi puncte către reduceri la sejururi hoteliere, bilete de avion, mese sau chiar Uber UBER, + 4, 89% plimbari
Recompense specifice magazinului, cum ar fi puncte de la retaileri precum Best Buy BBY, + 1, 08% sau Home Depot HD, + 1, 78%
Recompense pentru produse alimentare și băuturi, cum ar fi băuturi gratuite la Starbucks SBUX, + 0, 15% sau reduceri la lanțurile de restaurante preferate
Numerar încasat pentru fiecare dolar cheltuit
Tipul de recompense pe care le câștigați cu cardul dvs. depinde de programul de carduri, oferit de bănci și puteți găsi opțiuni Visa și Mastercard pentru toate cele de mai sus.

Citiți: Acesta este un program de recompense pe carduri de credit pe care poate doriți să săriți

Puteți găsi unele dintre cele mai bune opțiuni pentru recompense și alte carduri de credit prin instrumentele de căutare Credit.com. Este adevărat dacă căutați carduri Mastercard sau carduri Visa.

3. Taxele pot varia pentru fiecare card

Taxele sunt stabilite de obicei de bănci și nu de Visa sau Mastercard. Ceea ce plătiți în exces, transfer de sold, taxe de întârziere sau taxe de tranzacție străină depinde de bancă, de oferta de card de credit și de acordul semnat. Nu vă bazați pe numele de pe card și, în schimb, asigurați-vă că revizuiți complet oferta înainte de a fi de acord cu aceasta, astfel încât să știți ce taxe vă plătesc.

4. Apple și Google Pay sunt opțiuni

Majoritatea cardurilor de credit Mastercard și Visa funcționează cu opțiuni de portofel inteligent, cum ar fi Apple Pay AAPL, + 0, 83% sau Google Pay GOOG, + 1, 33%. Aceasta este o veste bună pentru deținătorii de carduri de credit care sunt îngrijorați de riscurile de securitate care vin cu trecerea unui card. În schimb, puteți să vă conectați cardul la aplicația de pe smartphone și să plătiți prin telefon la orice stație de plată care acceptă aceste metode.

5. Programe de reduceri pentru deținătorii de carduri de credit

Dacă utilizați un card de credit de afaceri, puteți economisi bani pentru diverse achiziții. Visa oferă programul său Visa SavingsEdge care oferă reduceri de până la 15% sau mai mult la comercianții care se califică, care sunt rambursate automat la declarațiile deținătorilor de carduri. Comercianții participanți includ benzinării, hoteluri și agenții de închiriere de mașini.

A se vedea, de asemenea, Mastercard va permite clienților transgenre să-și folosească numele preferate pe cardurile de debit și credit

Mastercard oferă programul său similar de economii ușoare, cu reduceri pentru achizițiile calificate de la benzinării, hoteluri și lanțuri de reparații auto. În ambele cazuri, deținătorii de carduri trebuie să își înscrie cardurile pentru a realiza aceste economii.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Un bun român spune:
===
„Acest lucru este în contrast cu modul în care carduri, cum ar fi Descoperiți DFS, + 1, 56% și American Express AXP, muncă."
===
Și primește și fundă pentru asta.
Aferim!